Адам Наѓ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адам Наѓ
1 Ádám Nagy (cropped).jpg
Наѓ во унгарски дрес.
Лични податоци
Полно име Адам Наѓ
Роден на 17 јуни 1995 (1995-06-17) (27 г.)
Роден во Будимпешта, Унгарија
Држава  Унгарија
Висина 1.78m[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Болоња Болоња
Број 8
Младинска кариера
Ференцварош Ференцварош
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2014 Ференцварош II Ференцварош II 26 (1)
2014–2016 Ференцварош Ференцварош 26 (0)
2016– Болоња Болоња 49 (1)
Репрезентација
2015 Унгарија Унгарија 20 7 (1)
2015– Унгарија Унгарија 21 1 (0)
2015– Унгарија Унгарија 29 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 April 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18 November 2018

Адам Наѓ (роден на 17 јуни 1995) — унгарски фудбалер, играч од средниот ред на Болоња и на унгарската репрезентација.

Ја започнал својата кариера во Ференцварош, го направил своето професионално деби за резерви во август 2013 година и за првиот тим во мај 2015 година.

Наѓ освоил 8 купа и постигнал 1 гол за Унгарија на ниво на млади. Тој го направи своето целосно меѓународно деби против Северна Ирска на 7 септември 2015 година, како замена и бил избран за УЕФА Еуро 2016 .

Кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Наѓ е роден во Будимпешта , Унгарија. Откако ја започнал кариерата во Голдбал '94, тој играл за Табани Спартак Скејт и Сент Иштвтан.[2] Во 2008 година, тој имаше кратка магија во фудбалскиот клуб Aramis Sport Egyesület.[3]

На 16-годишна возраст, тој отишол во клубот Ла Манга да се приклучи на фудбалската ВижнПлус Спорт Институт. Во јануари 2012 година, академијата се преселила во Португалија, формирајќи го фудбалскиот клуб ВСИ Рио Мајор ФК и се појавиле во пониските нивоа на првенството на фудбалската асоцијација Сантарем.[4] Проектот бил предводен од поранешни играчи на Премиер Лигата, како што се Ијан Рајт и Марк Хјуз. Академијата била тренирана од англискиот тренер Пол Симпсон, а тимот бил составен од млади играчи, на возраст меѓу 16 и 19 години, од Португалија, Унгарија, Ангола, Велс, Англија, Конго и Шпанија.[5] Проектот завршил во март 2013 година, поради лошо управување со средствата од претседателот на ВСИ и директорите.[6]

Ференцварош[уреди | уреди извор]

На 13 август 2013, Наѓ потпишал со Ференцварош. Тој го направил своето професионално деби во сезоната 2013-14 , со вториот тим во третата дивизија. Тој го направи своето прво појавување во натпреварот на 24 август 2013 година, играјќи против Фелсетаркањ. На 30 август 2015 година го постигнал својот прв гол во победата од 7: 0 против Ебеш.

На 12 мај 2015 година, Наѓ го имал своето официјално деби за Ференцварош, играјќи во Хонвед за сезонскиот лигашки куп. Четири дена подоцна, тој го одиграл својот прв натпревар во националната лига против ФК Пакси . Натпреварот завршил со победа од 1-0 на тимот на Будимпешта. Наѓ влегол на теренот во 46 минута како замена за Уграј.[7] На 20 мај 2015, Наѓ му помогнал на својот тим да го освои Унгарскиот Куп.

За време на Европското првенство, Наѓ го привлекол внимание на клубовите како што се Бенфика, Олимпик Марсеј и Лестер Сити .[8]

Болоња[уреди | уреди извор]

На 14 јули 2016 година Наѓ се приклучил на италијанскиот клуб Болоња, откако импресионирал на еврото.[9] Во декември 2016 година бил прогласен за играч на Болоња за месец декември.[10] Во пријателски натпревар пред сезоната 2017-18, Наѓ го постигнал 8 гола за Болоња.

За време на натпреварот против Хелас Верона, во април 2018 година го постигнал својот прв гол во Серија А за Болоња.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Наѓ бил дел од унгарскиот тим У-20 на ФИФА У-20 Светското првенство во 2015 ,[11] играјќи во четири натпревари.

На 7 септември 2015 Наѓ го одиграл својот прв натпревар со фудбалската репрезентација на Унгарија против Северна Ирска во квалификациите за натпреварите од групата Е во 2016 година на Еуро 2016 во Виндзор Парк. Тој влегол на теренот во 23-тата минута како замена за Елек.[12]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Лигашки куп УЕФА друго вкупно
Пој. Голови Пој. Голови Пој. Голови Пој. Голови Пој. Голови Пој. Голови
Ференцварош II 2013–14 26 1 - - - - - - - - 26 1
вкупно 26 1 - - - - - - - - 26 1
Ференцварош 2014–15 1 0 1 0 5 0 0 0 0 0 7 0
2015–16 25 0 4 0 0 0 0 0 1 0 30 0
Вкупно 26 0 5 0 5 0 0 0 1 0 37 0
ФК Болоња 2016–17 25 0 3 0 - - 0 0 0 0 28 0
2017–18 12 1 1 0 - - 0 0 0 0 13 1
2018–19 12 0 2 0 - - 0 0 0 0 14 0
вкупно 49 1 6 0 - - 0 0 0 0 55 1
Вкупно во кариера 101 2 11 0 5 0 0 0 1 0 118 2

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Меѓународни голови[уреди | уреди извор]

Не. Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 18 ноември 2018 година Групама Арена , Будимпешта , Унгарија   Финска 2 -0 2-0 2018-19 Лига на УЕФА нации C

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.bolognafc.it/player/adam-nagy
 2. „Három éve figyelte Nagy Ádámot a FourFourTwo“ [FourFourTwo has been watching Ádám Nagy for three years] (унгарски). FourFourTwo. 22 March 2013. Архивирано од изворникот на 2017-10-18. Посетено на 4 July 2016.
 3. „Akit eltanácsoltak a futballtól, most a legértékesebb“ (унгарски). Index. 10 December 2015. Посетено на 4 July 2016.
 4. „Destaque da Hungria já jogou em Rio Maior“ [Highlight of Hungary has played in Rio Maior]. Correio da Manhã (португалски). 20 June 2016. Посетено на 21 June 2016.
 5. „A Wright good business plan“. A Marca (англиски). 1 November 2013. Посетено на 21 June 2016.
 6. „VISIONPRO SPORTS FECHA ACADEMIA DE FUTEBOL EM PORTUGAL“ [VISIONPRO SPORTS CLOSES FOOTBALL ACADEMY IN PORTUGAL]. Record (португалски). 22 March 2013. Посетено на 21 June 2016.
 7. „Paks 0-1 Ferencváros“. Soccerway.com. 16 May 2015.
 8. „Leicester City corre contra o Benfica por Nagy“ [Leicester City runs against Benfica by Nagy] (португалски). maisfutebol. 27 June 2016. Посетено на 4 July 2016.
 9. „Official: Bologna sign Nagy“. Football Italia. 14 July 2016. Посетено на 14 July 2016.
 10. „Adam Nagy MVP del mese di декември“.
 11. [1] Fifa u20 world cup squad (hungarian)
 12. „Northern Ireland 1-1 Hungary“. Soccerway.com. 7 September 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]