Стадион Ренато Дал'Ара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион Ренато Дал'Ара
BolognaStadioRenatoDallAra.JPG
Место Bologna-Stemma.png Болоња, Италија Италија
Изграден 1925
Отворен 1927
Реновиран 2015
Сопственик
Подлога Трева 105x68m
Игра Болоња Болоња
Гледачи 38,279

Стадион Ренато Дал'Ара е повеќенаменски стадион во Болоња, Италија. На него својте домашни натпревари ги игра фудбалската екипа ФК Болоња 1909.

Стадионот е со капацитет од 38,279 седечки места. Изграден е во 1925 година, а официјално отворен две години подоцна. Името го добил по Ренато Дал'Ара, поранешниот претседател на Болоња во триесеттите години на 20-тиот век. Последен пат стадионот бил реновиран во 2015 година.

Стадионот Ренато Дал'Ара бил домаќин и на натпревари на две светски првенства во 1934 и 1990 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]