Стадион Ренато Дал'Ара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Ренато Дал'Ара
Место Болоња, Италија Италија
Изграден 1925
Отворен 1927
Реновиран 2015
Сопственик
Подлога Трева 105x68m
Игра Болоња Болоња
Гледачи 38,279

Стадион Ренато Дал'Ара е повеќенаменски стадион во Болоња, Италија. На него својте домашни натпревари ги игра фудбалската екипа ФК Болоња 1909.

Стадионот е со сместивост од 38,279 седечки места. Изграден е во 1925 година, а официјално отворен две години подоцна. Името го добил по Ренато Дал'Ара, поранешниот претседател на Болоња во триесеттите години на 20 век. Последен пат стадионот бил реновиран во 2015 година.

Стадионот Ренато Дал'Ара бил домаќин и на натпревари на две светски првенства во 1934 и 1990 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]