Андреја Поли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреја Поли
Лични податоци
Полно име Андреја Поли
Роден на 29 септември 1989(1989-09-29)(34 г.)
Роден во Виторио Венето, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Болоња Болоња
Број 16
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 Тревизо Тревизо 4 (0)
2007-2013 Сампдорија Сампдорија 84 (3)
2008-2009Сасуоло Сасуоло 32 (5)
2011-2012Интер Интер 18 (0)
2013-2017 Милан Милан 90 (3)
2017- Болоња Болоња 33 (2)
Репрезентација
2006 Италија Италија 17 7 (0)
2006 Италија Италија 18 4 (0)
2006–2008 Италија Италија 19 11 (2)
2008 Италија Италија 20 1 (0)
2009–2010 Италија Италија 21 12 (1)
2012– Италија Италија 5 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10 март 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 9 септември 2014

Андреја Поли (роден на 29 септември 1989 во Виторио Венето, Италија) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Болоња.

Својата фудбалска кариера ја започнал во младинската школа на Тревизо во 2006 година против екипата на Џенова. Во 2007 година потпишал договор со Сампдорија, каде на 4 ноември 2007 година го направил своето деби во Серија А. Во сезоната 2008–2009 настапувал како позајмен играч на Сасуоло, како и во сезоната 2011–2012 во екипата на Интер. Во 2013 година потпишал за Милан.

Своето деби за италијанската репрезентација го направил на 15 август 2012 година против Англија. На 31 мај 2013 година го постигнал својот прв гол за репрезентацијата против Сан Марино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]