Фудбалска репрезентација на Сан Марино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Марино
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)La Serenissima
Голем тим
СојузФудбалска федерација на Сан марино
СелекторЏампаоло Маца
КапитенАнди Селва
Најмногу настапиДамјано Ванучи (50)
Најдобар стрелецАнди Селва (8)
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално202
Највисок118 (септември 1993)
Најнизок202 (април 2009)
Прв меѓународен натпревар
 Сан Марино 0 - 4  Швајцарија
(Сераваља, Сан Марино; 14 ноември 1990)
Најголема победа
 Сан Марино 1 - 0  Лихтенштајн
(Сераваља, Сан Марино; 28 април 2004)
Најлош пораз
 Сан Марино 0 - 13  Германија
(Сераваља, Сан Марино; 6 септември 2006)
Светско првенство
Учества0
Европско Фудбалско Првенство
Учества0

Националниот фубалски тим на Сан Марино е репрезентацијата на Сан Марино, контролиран од Фудбалската федерација на Сан Марино. Тимот нема постигнато некои позначаен успех, што се должи на тоа што ја ретставува најмалубројната земја во Европа.

Првиот официјален натпревар, фудбалската репрезентација на Сан Марино го има одиграно во 1990 против Швајцарија, во рамките на квалификациите за пласман на Европското првенство, кој завршил со пораз од 0-4. Пред тоа, тимот има загубено натпревар со 0-1 од канадскиот олимписки тим во 1986, но овој натпревар не се смета за официјален. Од 1990, тимот има учествувано на сите квалификациски турнири за пласман на Европските и Светските првенства, но нема остварено ниту една победа. Единствениата победа на фудбалската репрезентација на Сан Марино е победата над Лихтенштајн од 1-0, во пријателски натпревар, одигран на 28 април 2004.

Стадион[уреди | уреди извор]

Натпреварите како домаќин, фудбалската репрезентација на Сан Mарино ги игра на Олимпискиот стадион во Серавања. Капацитетот на стадионот изнесува 5.387 места.[1] Метежите се ретка појава и во одредени случај патувањето е помогнато од страна на Сан Марино.[2][3]

Сан Mарино има одиграно два меча како домаќин, надвор од своите граници. Еднаш против Англија и еднаш против Холандија во 1993, кога натпреварот бил одигран на Стадионот Ренато Дал'Ара во Болоња.

Мометален состав[уреди | уреди извор]

Следните фудбалери беа повикани за квалификацискиот натпревар за Светското првенство во 2010 против Полска, кој се одигра на 10 септември 2008.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Алдо Симончини 30 август 1986 (1986-08-30) (37 г.) 6 0 Италија Сан Марино Калчо
ГМ Федерико Валентини 22 јануари 1982 (1982-01-22) (41 г.) 6 0 Италија ФК Фонтанеле
ГМ Микеле Чеколи 4 декември 1973 (1973-12-04) (49 г.) 0 0 Сан Марино ФК Либертас
ОД Маикол Берети 1 мај 1989 (1989-05-01) (34 г.) 2 0 Италија ФК Сантарканџело
ОД Алесандро Дела Вале 8 јуни 1982 (1982-06-08) (41 г.) 26 0 Италија Тропски Коријано
ОД Фабио Витајоли 5 април 1984 (1984-04-05) (39 г.) 5 0 Сан Марино ФК Мурата
ОД Џанлука Болини 24 март 1980 (1980-03-24) (43 г.) 4 0 Сан Марино ФК Мурата
ОД Давиде Симончини 30 август 1986 (1986-08-30) (37 г.) 9 0 Италија ФК Валеверде Ричионе
ОД Мауро Марани 9 март 1975 (1975-03-09) (48 г.) 20 0 Сан Марино ФК Пенароса
ОД Матео Андреини 10 октомври 1981 (1981-10-10) (41 г.) 18 0 Сан Марино ФК Либеертас
ОД Карло Валентини 15 март 1982 (1982-03-15) (41 г.) 33 0 Сан Марино ФК Мурата
СР Дамјано Ванучи 30 јули 1977 (1977-07-30) (46 г.) 50 0 Сан Марино ФК Виртус
СР Микеле Марани 16 ноември 1982 (1982-11-16) (40 г.) 30 0 Италија Сан Марино Калчо
СР Федерико Нани 22 септември 1981 (1981-09-22) (42 г.) 6 0 Сан Марино ФК Тре Пене
СР Рикардо Мучјоли 27 август 1974 (1974-08-27) (49 г.) 29 0 Италија ФК Барако Луго 1909
СР Матео Буљи 10 март 1983 (1983-03-10) (40 г.) 11 0 Италија Секијано Калчо
НП Матео Витајоли 27 октомври 1989 (1989-10-27) (33 г.) 1 0 Италија Сан Марино Калчо
НП Мануел Марани 7 јули 1984 (1984-07-07) (39 г.) 15 1 Сан Марино ФК Мурата
НП Анди Селва 23 мај 1976 (1976-05-23) (47 г.) 44 8 Италија Сасуоло
НП Марко де Лујџи 21 март 1978 (1978-03-21) (45 г.) 18 0 Сан Марино ФК Јувенес/Догана

Рекорди[уреди | уреди извор]

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

# Играч Период на активна игра Постигнати голови Постигнати голови по натпревар
1 Анди Селва 1998- 8 (44) 0.18

Светски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1930 to 2006 - не се квалификувала

Евроски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1960 до 2008 - не се квалификувала

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Does Size Matter?“ (PDF). Football Supporters Federation. Посетено на 2007-09-09. (pdf)
  2. „Ireland stumble past San Marino“. Irish Times. Архивирано од изворникот на 2012-10-11. Посетено на 2007-10-14.
  3. „San Marino 1-2 Rep of Ireland“. BBC. Посетено на 2007-10-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]