Фудбалско првенство на Италија 1898

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Италијанското фудбалско првенство 1898 бил огромен настан во фудбалската историја на Италија. Тоа бил првoто лигашко натпреварување одобрено од Италијаската фудбалска федерација и се смета за официјален предок на серија А. Било одржано на Велодромо Умберто I во Торино на 8 мај, сите три меча биле одиграни во еден ден.[1] Победникот на оваа прва сезона била Џенова.

Полуфинале[уреди | уреди извор]


Интернационале Торино 2–1 Ф.Б.К. Торинезе

Џенова 2–0 Гинастика Торино

Финале[уреди | уреди извор]


Џенова 2–1 (е.в.) Интернационале Торино

Шампиони[уреди | уреди извор]

Италијанско фудбалско првенство
Победници 1898
Џенова
Прва титула
Scudetto.svg
Џенова:[2]
1 Англија Вилијам Берд
2 Италија Грнесто де Галеани
3 Италија Фаусто Гиглиоти
4 Италија Едоардо Пастор I
5 Англија Џејмс Ричардсон Спенсли (к)
6 Италија Еторе Валис Гиглионе
7 Англија Роберт Ал Ливер
8 Италија Giovanni Bocciardo
9 Швајцарија Хенри Артур Дапл
10 Италија Силвио Пјеро Бертоло
11 Гернзи Џон Кертиер Ле Пели

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Modena, Panini Edizioni (2005). Almanacco Illustrato del Calcio - La Storia 1898-2004.
  2. „Le formazioni dei campioni d'Italia dal 1898 al 1915“. BatsWeb.com. Посетено на 2007. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)