Прејди на содржината

Твитер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Twitter)
Твитер
Twitter, Inc.
Вид претпријатиеЈавна
Вид место
друштвена мрежа, микроблогирање
Берзанска ознакаNYSETWTR
Основано21 март 2006; пред 18 години (2006-03-21)
Седиште,
Опслужувано подрачјеШирум светот
Основач(и)Џек Дорсеј, Ноа Глaс,
Еван Вилијамс, Биз Стоун
Важни личностиЏек Дорсеј (Претстедател)
Дик Костоло (Извршен директор)
ДејностИнтернет
Приходи US$3.46 билиони (2019)
Оперативен доход US$453 милиони (2018)
Заработка US$1.47 билиони (2019)
Вработени2,000+ (2013)
ПодружнициВајн
Адресаtwitter.com
Место на Алекса 52 (Global, July 2020 )[2]
ЗачленувањеRequired to post, follow, or be followed
Корисници200 милиони (активни од февруари 2013)[3]
Пуштеномарт 21, 2006; пред 18 години (2006-03-21)
Тековна состојбаАктивен
Програмски јазикЈава,[4] Рубин,[4] Скала,[4] Јава[4]

Твитер[5] (англиски: Twitter), во јули 2023 година ребрендиран во X[6]мрежно место во сопственост и управуванa од американската компанија X Corp., како наследник на Twitter Inc, која нуди услуга за друштвено вмрежување и микроблогирање, овозможувајќи им на своите корисници да праќаат текстуални пораки, слики и видеа - наречени „твитови“ (англ. tweets).[7][8] Регистрираните корисници можат да објавуваат твитови, но и да „ретвитуваат“ твитови од други корисници како и да испраќаат директни пораки на други регистрирани корисници. Објавените твитови се јавно видливи, но сепак испраќачите можат да го ограничат праќањето на пораките на нивните претплатници. Корисниците можат да следат други корисници.

Твитер бил основан од Џек Дорси, Ноа Глас, Биз Стоун и Еван Вилијамс во март 2006 година и бил лансирање во јули 2006 година. Седиштето на нејзината поранешна матична компанија, Twitter, Inc., било во Сан Франциско, САД и имала преку 25 канцеларии ширум светот.[9] Twitter има стекнато популарност низ целиот свет и на почетокот од 2019 имал повеќе од 330 милиони месечни активни корисници.[10] Понекогаш Twitter се нарекува и „СМС на интернетот“.[11]

На 27 октомври 2022 година, бизнис магнатот Илон Маск го купил Твитер за 44 милијарди американски долари, со што стекнал контрола врз платформата.[12][13][14][15]  По купувањето, платформата била критикувана поради сѐ поголемиот број на твитови кои содржат говор на омраза.[16][17] Во јули 2023 година, Маск објавил дека Twitter ќе биде ребрендиран во X и дека неговото лого со сина птица нема повеќе да се употребува.[18][19]

 1. „About Twitter, Inc“. Архивирано од изворникот на 2015-10-28. Посетено на 2014-02-12.
 2. „Twitter.com Traffic, Demographics and Competitors“. www.alexa.com. Архивирано од изворникот на 2019-11-04. Посетено на April 10, 2020.
 3. „Celebrating #Twitter7“. Twitter. 2013-03-21. Посетено на 2013-03-21.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Хамбл, Чарлс (July 4, 2011). „Twitter Shifting More Code to JVM, Citing Performance and Encapsulation As Primary Drivers“. InfoQ. Посетено на January 15, 2013.
 5. „Твитер“Дигитален речник на македонскиот јазик
 6. Binder, Matt (24 July 2023). „Twitter's rebrand to X has its website looking like a mess“. Mashable SEA (англиски). Посетено на 27 July 2023.
 7. Rosen, Aliza (November 7, 2017). „Tweeting Made Easier“. Twitter Blog (англиски). Посетено на November 7, 2017.
 8. Pahwa, Nitish; Stern, Mark Joseph (April 10, 2023). „Twitter Isn't a Company Anymore“. Slate. Посетено на April 10, 2023.
 9. „Company: "About Twitter". Архивирано од изворникот на April 3, 2016. Посетено на April 24, 2014.
 10. Molina, Brett (October 26, 2017). „Twitter overcounted active users since 2014, shares surge on profit hopes“. USA Today.
 11. D'Monte, Leslie (April 29, 2009). „Swine flu's tweet tweet causes online flutter“. Business Standard. Посетено на February 4, 2011. Also known as the 'SMS of the internet', Twitter is a free social networking service
 12. Isaac, Mike; Hirsch, Lauren (April 25, 2022). „Musk's deal for Twitter is worth about $44 billion“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на April 26, 2022.
 13. Feiner, Lauren (April 25, 2022). „Twitter accepts Elon Musk's buyout deal“. CNBC. Посетено на April 25, 2022.
 14. Kay, Grace; Hays, Kali. „Elon Musk is officially Twitter's new owner, and he's firing executives already“. Business Insider. Посетено на October 28, 2022.
 15. Olmstead, Todd (October 28, 2022). „Twitter Purchased by Elon Musk: A Timeline of How It Happened“. WSJ. Посетено на November 7, 2022.
 16. Sato, Mia (December 2, 2022). „Hate speech is soaring on Twitter under Elon Musk, report finds“. The Verge (англиски). Посетено на April 13, 2023.
 17. „New Data Suggests that Hate Speech is on the Rise on Twitter 2.0“. Social Media Today (англиски). Посетено на April 13, 2023.
 18. Valinsky, Jordan (2023-07-24). „Twitter X logo: Elon Musk rebrands social media platform | CNN Business“. CNN (англиски). Посетено на 2023-07-25.
 19. „Elon Musk reveals rebranding of Twitter as X - and what he wants us to now call a tweet“. Sky News (англиски). Посетено на 2023-07-25.