Заработка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Заработка (добивка, профит) е остаточна вредност стекната деловното реботење. Највообичаениот прост пример е разликата помеѓу куповната и продажната вредност на доброто во трговијата.[1] Точниот метод на пресметување на заработката се разликува меѓу сметководителите и економистите. Таа може да се оствари како работодавач или сопственик, но и како вработен во некоја фирма или организација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „заработка“ - Дигитален речник на македонскиот јазик