Алфред Маршал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфред Маршал
неокласична екононија
Alfred Marshall.jpg
Роден 26 јули 1842(1842-07-26)
Лондон, Англија
Починал 13 јули 1924(1924-07-13) (воз. 81 г.)
Кембриџ, Англија
Националност Британец
Установа Колеџ Сент Џорџ
Универзитетски колеџ во Бристол
Балиол Колеџ
Алма матер Колеџ Сент Џорџ
Влијанија од Леон Валрасs, Вилфредо Парето, Вилијам Стенли Џовенс, Хенри Сиџвик
Придонеси основач на неокласична економија
Принципи на економијата (1890)

Алфред Маршал (англ. Alfred Marshall; Бермондси, 26 јули 1842- Кембриџ, 13 јули 1924) бил еден од највпечатливите економисти во неговото време. Во неговата книга, „Принципи на политичката економија“ (1890) ги комбинирал територијата на понуда и побарувачка, маригиналната корисност и цените на производство во кохерентна целина. Оваа книга била главен економски учебник во Англија. Тој е исто така познат како еден од основачите на неокласичната економија.[1] Маршал работел како професор на универзитетот Кембриџ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надвореш ни врски[уреди | уреди извор]