Алфред Маршал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфред Маршал
неокласична екононија
Alfred Marshall.jpg
Роден26 јули 1842(1842-07-26)
Лондон, Англија
Починал13 јули 1924(1924-07-13) (воз. 81 г.)
Кембриџ, Англија
НационалностБританец
УстановаКолеџ Сент Џорџ
Универзитетски колеџ во Бристол
Балиол Колеџ
Алма матерКолеџ Сент Џорџ
Влијанија одЛеон Валрасs, Вилфредо Парето, Вилијам Стенли Џовенс, Хенри Сиџвик
Придонесиосновач на неокласична економија
Принципи на економијата (1890)

Алфред Маршал (англ. Alfred Marshall; Бермондси, 26 јули 1842- Кембриџ, 13 јули 1924) бил еден од највпечатливите економисти во неговото време. Во неговата книга, „Принципи на политичката економија“ (1890) ги комбинирал територијата на понуда и побарувачка, маригиналната корисност и цените на производство во кохерентна целина. Оваа книга била главен економски учебник во Англија. Тој е исто така познат како еден од основачите на неокласичната економија.[1] Маршал работел како професор на универзитетот Кембриџ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alfred Marshall“. economics.illinoisstate.edu. Архивирано од изворникот на 7 November 2016. конс. 2017-06-01.  Unknown parameter |df= ignored (помош)

Надвореш ни врски[уреди | уреди извор]