Илон Маск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илон Маск
Elon Musk 2015.jpg
Роден 28 јуни 1971
Преторија, ЈАР
Занимање претприемач, инженер, инвеститор

Илон Рив Маск (англиски: Elon Reeve Musk; р. 28 јуни 1971 г.) — канадски деловен магнат, инвеститор и инженер роден во Преторија, ЈАР. Тој е основач, извршен директор и главен дизајнер во Спејс Икс; ко-основач, извршен директор и архитект за продукти во Тесла, и ко-основач и извршен директор во Неуралинк. Во декември 2016 година тој беше рангиран на 21. место на списокот на Форбс за најмоќните луѓе на светот.[1] Според февруари 2018 година тој има нето од 20.8 билиони долари и е на списокот на Форбс како 53. најбогат човек на светот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Најмоќните луѓе на светот. Форбс. Декември 2016. (англиски)
  2. Список на светските билионери. Форбс. Февруари 2018. (англиски)