Антонио Ночерино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија Антонио Ночерино
Лични податоци
Полно име Антонио Ночерино
Роден на 9 април 1985(1985-04-09)(38 г.)
Роден во Неапол, Италија
Висина 1,75
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Орландо Сити Орландо Сити
Број 22
Младинска кариера
1997–2003 Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Јувентус Јувентус 0 (0)
2003–2004Авелино Авелино 34 (0)
2004–2006 Џенова Џенова 5 (0)
2005Катанцаро Катанцаро 21 (0)
2005Кротоне Кротоне 15 (0)
2006Месина Месина 11 (0)
2006–2007Пјаченца Пјаченца 37 (6)
2007–2008 Јувентус Јувентус 32 (0)
2008–2011 Палермо Палермо 106 (6)
2011–2016 Милан Милан 35 (10)
2014Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 10 (0)
2014Торино Торино 5 (0)
2015Парма Парма 20 (3)
2016- Орландо Сити Орландо Сити 13 (0)
Репрезентација
2004 Италија Италија 19 7 (0)
2004–2005 Италија Италија 20 16 (0)
2006–2007 Италија Италија 21 10 (0)
2008 Италија Италија 23 11 (0)
2007– Италија Италија 13 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10 јуни 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 24 јуни 2012

Антонио Ночерино (италијански: Antonio Nocerino, роден на 9 април 1985 во Неапол) — италијански фудбалер играч од средниот ред на Орландо Сити.

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата кариера ја започнал во младинскиот тим на Јувентус, за да во 2003 потпише повеќегодишен договор. По една сезона, неговиот договор бил откупен од страна на Џенова, и во следните три сезони настапувал како позајмен играч за Катанѕаро, Кротоне и Месина. Во сезоната 2006-2007 настапувал за Пјаченца, а во 2007-2008 се вратил во Јувентус, но во 2008 година бил вклучен во трансферот на Амаури кој од екипата на Палермо се преселил во Јувентус додека Ночерино тргнал во обратен правец заедно со соиграчот Давиде Ланзафаме и плус нешто повеќе од 12 милиони евра. Ночерино настапувал во Палермо до 2011 година, кога бил купен од Билан. За Билан одиграл три сезони пред да биде позајмуван во Вест Хем Јунајтед, Торино и Парма. Во февруари 2016 потпишал за Орландо Сити.