Давиде Ланзафаме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давиде Ланзафаме
Лични податоци
Роден на 9 февруари 1987 (1987-02-09) (35 г.)
Роден во Торино, Италија
Висина 1.80
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Предлошка:Fb team Honved
Број 7
Младинска кариера
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Јувентус Јувентус 1 (0)
2007–2008Бари Бари 37 (10)
2008–2011 Палермо Палермо 9 (0)
2009Бари Бари 18 (2)
2009–2010Парма Парма 27 (7)
2010Јувентус Јувентус 3 (0)
2011Бреша Бреша 13 (0)
2011– Катанија Катанија 11 (0)
Репрезентација
2008–2009 Италија U-21 7 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 5 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 5 јули 2012
Давиде Ланзафаме со Катанија

Давидe Ланзафаме (9 февруари 1987) — италијански фудбалер кој игра како напаѓач и како крилен играч. Тој моментално настапува за италијанскиот калчолигаш ФК Катанија.

На почетокот од кариерата тој бил многу успешен како младинец на Јувентус играл за сите младински селекции на Италија. За Јуве дебитирал во сезоната 2006-07 кога тие играле во Серија Б. Тој има играно за младинската репрезентација на Италија на турнирот во Тулон кој традиционално се игра во мај за млади фудбалери до 20 години. Тој настапувл за Аѕурите и на олимпискиот турнир. Во 2008 година тој заедно со Антонио Ночерино бил трампан во Палермо за услугите на Амаури.

На 25 јуни 2010 година Ланзафаме се вратил во Јувентус. Во 2011 потпишал за Катанија.