Матија Де Шиљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Италија Матија Де Шиљо
Mattia De Sciglio, Milan 2012 (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Матија Де Шиљо
Роден на 20 октомври 1992 (1992-10-20) (воз. 24 г.)
Роден во Милано, Италија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 2
Младинска кариера
2001–2002 Кимијано
2002–2011 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011– Милан Милан 85 (0)
Репрезентација
2010–2011 Италија Италија 19 8 (1)
2011–2012 Италија Италија 20 5 (0)
2012–2013 Италија Италија 21 1 (0)
2013– Италија Италија 22 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 јуни 2012

Матија Де Шиљо (роден на 20 октомври 1992 во Милано) е италијански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на Милан.

Де Шиљо важи за еден од поголемите таленти во италијанскиот фудбал. Игра на позиција одбрана, а може да настапува и како лев и како десен бек. Својата младинска кариера ја започнал во екипата на Кимијано, во 2001 година. По една одиграна сезона преминал во младинскиот тим на ФК Милан, каде се задржал во 2011 година, кога бил повикан во првиот состав на екипата.