Алберто Аквилани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберто Аквилани
Alberto Aquilani 2011 Singapore.jpg
Аквилани во дресот на Ливерпул
Лични податоци
Полно име Алберто Аквилани
Роден на 7 јули 1984 (1984-07-07) (воз. 33 г.)
Роден во Рим, Италија
Висина  м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Сасуоло,
Број 18
Младинска кариера
1999–2002 ФК Рома
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2009 ФК Рома 102 (9)
2003–2004 ФК Триестина (п) 41 (4)
2009–2010 ФК Ливерпул 18 (1)
2010–2011 ФК Јувентус (п) 33 (2)
2011–2012 ФК Милан (п) 23 (1)
2012–2015 ФК Фјорентина 81 (13)
2015–2016 ФК Спортинг Лисабон 19 (3)
2016- ФК Пескара 9 (1)
2017- ФК Сасуоло 10 (0)
Репрезентација
2000 Italy U-15 8 (0)
2000–2001 Италија U-16 13 (0)
2001 Италија U-17 2 (0)
2002 Italy U-18 6 (0)
2001–2003 Италија U-19 18 (3)
2003 Италија U-20 2 (1)
2004–2007 Италија U-21 20 (5)
2006– Италија 38 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 02
30, 19 март 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18 ноември 2014

Алберто Аквилани (италијански: Alberto Aquilani, роден на 7 јули 1984 во Рим) — италијански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Сасуоло, како позајмен играч од ФК Пескара.

Својата кариера ја започнал во младинскиот тим на Рома, за да во 2002 потпише повеќегодишен договор. Во Серија А дебитирал на 10 мај 2003 против Торино. Во сезоната 2003–2004 бил даден на позајмица во Триестина.

Во 2009 година, Аквилани потпишал за англискиот премиерлигаш Ливерпул за сума од 20.000.000 евра. По една сезона помината во Ливерпул, бил даден на позајмица во Јувентус во 2010 година, а во сезоната 2011-2012 бил даден повторно на позајмица во Милан.

Аквилани бил член на сите младешки репрезентации на Италија. За првиот тим дебитирал во 2006 година против Турција.