Алесандро Алтобели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајзак Кофи

Алесандро Алтобели (роден на 28 ноември 1955 година) е поранешен професионален италијански фудбалер кој играл како напаѓач и кој го освои Светското првенство во 1982 година со Италија. Наречен Спило („Игла“) поради неговата витка градба,[1] Алтобели бил плоден стрелец и станал еден од најголемите и најефикасните италијански напаѓачи од доцните 1970-ти и 1980-тите.[2][3] Алтобели моментално е најдобар стрелец на сите времиња во Купот на Италија, со 56 гола во 93 настапи,[1] и деветти италијански играч со најмногу постигнати голови во сите натпреварувања, со речиси 300 голови во кариерата.[4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Алтобели е роден во Сонино, Латина. По периодите во Латина (Серија Ц) и Бреша (Серија Б), тој беше потпишан од клубот од Серија А Интернационале во 1977 година, за кого играл 466 пати, постигнувајќи 209 гола (128 во Серија А ). Тој придонесе многу за победата на неговиот тим во скудетото во 1980 година (постигнувајќи 15 гола), а исто така му помогна на Интер да освои две титули во Копа Италија во 1978 и 1982 година, завршувајќи како најдобар стрелец на турнирот во изданието во 1982 година, со девет гола. Алтобели, исто така, бил најдобар стрелец во Купот на победниците на европските купови 1978-79, со седум гола, што го предводеше Интер во четврт-финалето на турнирот. По неговиот долг период со Интер, тој играл една сезона со Јувентус во текот на сезоната 1987-88, пред повторно да ја завршил кариерата со Бреша во Серија Б, во текот на сезоната 1989-1990.[2][3][5]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

За Италија, Алтобели одиграл 61 натпревар помеѓу 1980 и 1988 година, постигнувајќи 25 гола, а моментално е шести највисок стрелец во Италија.[1] Неговиот најзабележителен репрезентативен гол бил третиот гол на Италија во финалето на Светското првенство во ФИФА 1982 година, кое Италија го победи со 3-1 над Западна Германија.[1] Откако влегол во седмата минута од игра за повредениот Франческо Грацијани, тој станал втора замена во историјата што постигнал гол во финале на Светското првенство на ФИФА (по Дик Нанинга во 1978 година и со Руди Волер и Марио Геце што го повторија тоа, во 1986 и во 2014 година., соодветно). Алтобели, исто така, играл на Евро 80, при што Италија завршил на четвртото место на домашен терен, како и ја претставуваше Италија на Светското првенство во фудбал во 1986 година, постигнувајќи четири гола, кои, сепак, не биле доволни за да се спречи бранителот на титулата да испадне од турнир во осминафиналето. Тој, исто така, ја претставувал Италија на Евро 88, каде што играл како капитен на тимот, водејќи го италијанскиот тим во полуфиналето уште еднаш. Тој забележал четири настапи за замена, постигнувајќи гол веднаш по влегувањето во игра во победата од 2-0 над Данска во групната фаза.[2][3][6][7][8]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Алтобели бил многу плоден стрелец, кој се сметал за комплетен напаѓач од светска класа.[2][3] Добро заоблен центарфор, со око за гол, тој се истакнал во воздухот поради неговата прецизност, моќ, височина, агилност и акробатски способности; тој исто така бил брз, напорен и опортунистички играч, со одлична техника и имаше прецизен удар со двете нозе, и покрај тоа што беше природно левонога. И покрај неговата витка градба, тој имал одлична рамнотежа и измамничка сила. Покрај тоа, тој бил способен да ја заштити топката со грб кон голот и да ја држи до своите соиграчи.[2][9][10][11][12][13][14]

По пензионирањето[уреди | уреди извор]

По пензионирањето, тој играл за репрезентацијата на Италија во фудбал на плажа, како најдобар стрелец на Светското првенство во фудбал на плажа во 1995 и 1996 година.[15]

Во 1990-тите влегол во политиката.[16] Работел и како спортски директор за Падова и како фудбалски скаут за Интер.[17]

Во 2000-тите, тој служел како стручњак за Ал Џезира.[18] Од септември 2020 година, тој служел како стручњак за ТВ-шоуто на RAI A tutto campo.[19] Тој, исто така, се појавил како стручњак во 90º минути. [20]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година [21]
Репрезентација година Апликации Голови
Италија 1980 година 6 2
1981 година 3 0
1982 година 7 2
1983 година 4 1
1984 година 9 3
1985 година 7 3
1986 година 10 9
1987 година 10 4
1988 година 5 1
Вкупно 61 25
Резултатите и резултатите го списокот првобитниот број на голови на Италија, колоната за резултати го покажува резултатот по секој гол на Алтобели.

Почести[уреди | уреди извор]

Милан Интер [2][3]

Италија [2][3]

Индивидуален

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Cosentino, Antonio (19 June 2014). „Mondiali di calcio 1982. Altobelli o il gol della sicurezza“. Mauro della Porta Raffo (италијански). Архивирано од изворникот на 31 December 2014. Посетено на 30 December 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 „Alessandro Altobelli“. Il Pallone Racconta (италијански). 28 November 2019. Посетено на 4 June 2021.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 Bedeschi, Stefano (28 November 2013). „Gli eroi in bianconero: Alessandro Altobelli“. Tutto Juve (италијански). Посетено на 4 June 2021.
 4. „Di Natale punta i 300 gol in carriera: è a 293 dopo la quaterna in Coppa Italia“. Tribuna sportiva (италијански). 26 August 2014. Посетено на 4 June 2021.
 5. Claudio Colombo (5 December 2016). „Beccalossi Evaristo: scusate se insisto…“. Storie di Calcio (италијански). Посетено на 4 June 2021.
 6. „Alessandro Altobelli“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 31 December 2014. Посетено на 30 December 2014.
 7. „Nazionale in cifre: Altobelli, Alessandro“. FIGC.it (италијански). Federazione Italiana Giuoco Calcio. Архивирано од изворникот на 17 November 2010. Посетено на 22 April 2015.
 8. „Italy beats West Germany in World Cup final“. The New York Times. 12 July 1982. стр. 1. Посетено на 4 June 2021.
 9. Bedeschi, Stefano (19 April 2013). „Gli eroi in bianconero: Pietro Vierchowod“. Tutto Juve (италијански). Посетено на 4 June 2021.
 10. Dell'Arti, Giorgio (22 January 2015). „Biografia di Alessandro Altobelli“. Cinquantamila.it (италијански). Посетено на 4 June 2021.
 11. Mosca, Maurizio (2 October 2009). „Altobelli: "Ecco perché l'Inter fatica". Sport Mediaset (италијански). Архивирано од изворникот на 24 December 2009. Посетено на 27 November 2017.
 12. Castellani, Massimiliano (24 November 2015). „Il personaggio. Altobelli, lo Spillo nel pallone“. Avvenire (италијански). Посетено на 4 June 2021.
 13. „I 59 anni di "Spillo". Inter.it (италијански). 28 November 2014. Архивирано од изворникот на 2018-08-27. Посетено на 27 August 2018.
 14. Badolato, Franco (6 January 1994). „Lo zar: di Van Basten ce n'è uno“. La Stampa (италијански). стр. 26. Посетено на 17 November 2018.
 15. 15,0 15,1 15,2 „Vent'anni di Mondiali di beach soccer. In principio furono Zico, Junior e Altobelli“. Il Napolista (италијански). 8 July 2015. Архивирано од изворникот на 14 January 2016. Посетено на 4 June 2021.
 16. „Elezioni, "Spillo" Altobelli candidato con Paroli“. Giornale di Brescia (италијански). 25 April 2013. Посетено на 4 June 2021.
 17. „Alessandro Altobelli“. Leggenda Nerazzurra (италијански). Архивирано од изворникот на 31 December 2014. Посетено на 30 December 2014.
 18. Scime, Adam (11 March 2009). „Altobelli Believes Inter Can Overcome Manchester United“. Goal.com. Посетено на 4 June 2021.
 19. Liotta, Christian (13 September 2020). „Alessandro Altobelli nuovo volto della Rai: sarà opinionista di 'A tutta rete'. FC Inter News (италијански). Архивирано од изворникот на 26 October 2020. Посетено на 4 June 2021.
 20. „Lele Adani a 90 minuto come ospite fisso: colpo grosso della Rai“. True News (Italian). 21 September 2021. Посетено на 9 October 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 21. Gullo, Francesco (19 October 2002). „Alessandro Altobelli – Goals in International Matches“. RSSSF.com. Посетено на 10 June 2021.
 22. Di Maggio, Roberto; Rota, Davide (4 June 2015). „Italy - Coppa Italia Top Scorers“. RSSSF.com. Архивирано од изворникот на 29 October 2015. Посетено на 15 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]