Оливје Жиру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција Оливје Жиру
Olivier Giroud 2018.jpg
Лични податоци
Роден на 30 септември 1986 (1986-09-30) (36 г.)
Роден во Шамбери, Франција
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 9
Агент Франција Мишел Мануело[1]
Младинска кариера
Гренобл
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2008 Гренобл 23 (2)
2007-2008 Истр 33 (14)
2008-2010 Тур 61 (30)
2010-2012 Монпелје 73 (33)
2010Тур (позајмен) 17 (6)
2012-2018 Арсенал 180 (73)
2018–2021 Челси 75 (17)
2021- Милан 30 (11)
Репрезентација
2011-  Франција 112 (48)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 август 2022.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 март 2022

Оливје Жиру (француски: Olivier Giroud, роден на 30 септември 1986) — француски фудбалер, напаѓач на Милан и француската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Висок напаѓач, физички силен во двобоите. Познат е по прецизниот удар со глава, силниот шут и убиствениот завршен удар со кој ги тресе противничките мрежи.[2][3][4].

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во градот Шамбери, на 30 септември 1986 година. Пораснал во селото Фрож. Од 1994 до 1999 играл за ФК Фрож. На 13 години ја започнал својата обука во клубот ФК Гренобл каде во 2005 ја започнал својата сениорска кариера. Од 2007 до 2008 бил на позајмица во ФК Истр. Настапувал за Арсенал и Челси, додека во 2021 година потпишал за Милан.

За репрезентацијата на Франција игра од 2011 и има постигнато 46 гола.[5][6][7][8][9] Бил дел од составот на триколорите кој го освоил Светското првенство 2018 во Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Olivier Giroud's agent dismisses talk of Juventus interest in the Arsenal striker DailyMirror, 26 March 2014
  2. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 август 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 17 август 2013. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Player Profile: Olivier Giroud“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2012-08-06. Посетено на 31 август 2012.
  4. „Giroud, un avenir en bleu“. Le Dauphine (француски). 8 November 2011. Посетено на 5 февруари 2012.
  5. „Interview Olivier Giroud avant RC Strasbourg – Tours FC“. Tours FC (француски). 27 октомври 2009. Посетено на 5 февруари 2012.
  6. „Gueugnon v. Grenoble Match Report“. Ligue de Football Professionnel (француски). 24 март 2006. Посетено на 5 февруари 2012.
  7. „Arles-Avignon v. Istres Match Report“. Foot-National (француски). 22 септември 2007. Посетено на 5 февруари 2012.
  8. „Pau v. Istres Match Report“. Foot-National (француски). 6 октомври 2007. Посетено на 5 февруари 2012.
  9. Hare, Joe (2 јули 2012). „Arsenal signing Olivier Giroud forces Montpellier to change club's policy on buy-out clauses“. London: The Telegraph. Посетено на 24 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]