Алфонс Ареола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфонс Ареола
Ареола во францускиот национален дрес во 2012
Лични информации
Целосно име Алфонд Франсис Ареола[1]
Датум на раѓање 27 февруари 1993.(1993-02-27)(30 г.)[2]
Место на раѓање Париз, Франција
Висина 1.95 м[3]
Положба голман
Клупски информации
Тековен клуб
ПСЖ
Број 16

Алфонс Франсис Ареола (француски: Alphonse Francis Areola, Париз, 27 февруари 1993) — француски фудбалски голман, кој моментално брани во ФК Париз Сен Жермен.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ареола во 2009 година го потпишал својот прв професионален договор со ФК Париз Сен Жермен. За првиот тим дебитирал на 18 мај 2013. година. Бил на позајмица во ФК Ленс за време на сезоната 2013/14 Повторно се позајмил и следнта сезона, овој пат сезоната ја поминал во ФК Бастија. На 11.април 2015 година играл против својот матичен клуб во финалето на Лигата на Франција и Бастија изгубила со 4:0. На 15 јуни 2015. година, се придружил на шпанската екипа ФК Виљареал, повторно на позајмица. Бил во састав на Фудбалската репрезентација на Франција за Светското првенство во фудбал во 2018 година во Русијa.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Париз Сен Жермен
  • Француска прва лига: 2012/13, 2017/18
  • Куп на Франција: 2016/17, 2017/18.
  • Куп на Лигата: 2016/17, 2017/18.
  • Француски суперкуп: 2016, 2017.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Décret du 31 décembre 2018 portant promotion et nomination“. Journal officiel de la République française. 2019 (0001): 6. 1 January 2019. PRER1835394D. Посетено на 11 January 2019.
  2. „FIFA World Cup Russia 2018: List of players: France“ (PDF). FIFA. 15 July 2018. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 11 January 2019.
  3. „Alphonse Areola“. Paris Saint-Germain F.C. Посетено на 26 January 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]