Тома Лемар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција Тома Лемар
399018 sPICT.jpg
Лични податоци
Полно име Тома Лемар
Роден на 12 ноември 1995 (1995-11-12) (27 г.)
Роден во Бај Мао, Гваделуп
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Монако Монако
Број 27
Младинска кариера
Кан Кан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2015 Кан Кан 32 (1)
2015–2018 Монако Монако 90 (16)
2018– Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 0 (0)
Репрезентација
2011-2012 Франција Франција 17 13 (2)
2012-2013 Франција Франција 18 6 (1)
2013 Франција Франција 19 8 (1)
2014- Франција Франција 20 9 (1)
2015- Франција Франција 21 6 (1)
2016- Франција Франција 13 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19 May 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16:00, 26 June 2018 (UTC)

Тома Лемар (роден на 12 ноември 1995) — француски фудбалер, играч од средниот ред на Атлетико Мадрид и на француската фудбалска репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Лемар ја започнал својата фудбалска кариера во младинската школа на Солидарите Сколер, екипа од Гваделуп, каде што играл до 2010 година. Во 2010 година бил купен од страна на Кан, каде ја започнал својата кариера како професионалец. Дебитирал за првиот тим на Кан во Лига 2 на 2 август 2013, влегувајќи како замена на местото Жером Ротен во 78-мата минута, во победата на Кан на домашен терен со 3-1 над Дижон. На 26 јуни 2015 година бил купен од страна на Монако за 4 милиони евра,[1] потпишувајќи договор кој го врзува за клубот од кнежевството на пет години.[2] Својот првиот гол во дресот на Монако го постигнал против Тулуза во ремито на гости 1-1.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. UFFICIALE: Monaco, preso Lemar dal Caen su tuttomercatoweb.com.
  2. (француски) Thomas Lemar à Monaco, c'est fait ! Архивирано на 28 јули 2015 г. su libertebonhomme.fr, 20 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]