Прејди на содржината

Бенжамен Павар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенжамен Павар
Лични податоци
Полно име Бенжамен Павар[1]
Роден на 28 март 1996(1996-03-28)(28 г.)
Роден во Мобеж, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1,86 m[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Штутгарт Штутгарт
Број 21
Младинска кариера
2002–2005 УС Жемонт
2005–2015 Лил Лил
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2016 Лил Лил Б 20 (1)
2015–2016 Лил Лил 21 (0)
2016– Штутгарт Штутгарт 55 (2)
Репрезентација
2015 Франција Франција под 19 4 (0)
2015– Франција Франција под 21 15 (0)
2017– Франција Франција 9 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 June 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 30 June 2018

Бенжамен Павар (француски изговор: [bɛ̃ʒamɛ̃ pavaʁ]; роден е на 28 март 1996 година) — француски фудбалер, играч од одбраната на Штутгарт и на француската репрезентација.

Павар е роден во Мобеж. Тој претходно играл за Лил, за кој дебитирал во сезоната 2014-2015. Во авгсут 2016, се преселил во Штутгарт.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: France“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 10 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]