Иго Лорис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иго Лорис
Hugo Lloris[1]
Lloris 2018 (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 26 декември 1986 (1986-12-26) (34 г.)
Роден во Ница, Франција
Држава  Франција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2008 Ница Ница 72 (0)
2008–2012 Олимпик Лион Олимпик Лион 146 (0)
2012– Тотенхем Тотенхем 206 (0)
Репрезентација
2008- Франција Франција 102 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2018

Иго Лорис (роден на 26 декември 1986 година) — француски фудбалер, голман на Тотенхем и на француската репрезентација. Тој исто така е капитен и на двете екипи.[2]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Франција Олимпик Лион[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Посетено на 5 June 2013.
  2. „Иго Лорис е назначен за капитен на Франција на Евро 2012“. Sporting News. 28 февруари 2012. Посетено на 28 февруари 2012.