Прејди на содржината

Димитри Паје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитри Пајет
Пајет играјќи за Вест Хем Вест Хем во 2016
Лични податоци
Полно име Димитри Пајет[1]
Роден на 29 март 1987(1987-03-29)(37 г.)
Роден во Сент-Пјер, Реунион
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден ред/офанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Марсеј
Број 10
Младинска кариера
1995–1998 Сен-Филип
1998–1999 Saint-Pierroise
1999–2003 Ле Авр
2003–2004 Екселиор
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 Екселиор 36 (12)
2005–2007 Нант 33 (5)
2007–2011 Сен-Етијен 129 (19)
2011–2013 Лил 71 (18)
2013–2015 Марсеј 72 (15)
2015–2017 Вест Хем Јунајтед 48 (11)
2017– Марсеј 46 (10)
Репрезентација
2007–2008 Феанција под 21 11 (4)
2010– Франција 35 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 10 October 2017

Димитри Пајет (француски изговор: [dimitʁi pajɛt];(роден на 29 март 1987) — француски професионален фудбалер за Лиги 1 за францускиот Олипик Марсеј и репрезентацијата на Франција. Добар специјалист, познат по своите точни, свртени слободни удари,[2] тој првенствено играл како офанзивен играч за врска, и е опишан како играч кој е "благословен со одлична техника и дриблинг вештини".[3]

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Рана кариера

[уреди | уреди извор]

Пајет е роден во Сент-Пјер на островот Реинион во Индискиот Океан и ја започна својата кариера во локалниот клуб Сен-Филип.[4] Додека бил во клубот како млад, тој бил опишан од страна на тренерите како "дете кое стоело надвор од неговите другари" и по три години развој и обука, се преселил во еден од најдобрите клубови на островот, Сен-Пјер.[5] По само една година во Сен-Пјер, Пајет бил повикан од страна на професионалниот француски клуб Ле Авр, со кој неговиот клуб го делело меѓусебното партнерство. Ле Авр, исто така го регрутирал и поранешните играчи на Сен-Пјер, Флорен Синема Понгол и Гијом Оаро во текот на овој период.

Пајет игра за Лил во август 2012

Олимпик де Марсеј

[уреди | уреди извор]
Пајет игра за Марсеј, 2013

Вест Хем Јунајтед

[уреди | уреди извор]
Пајет во преземање на сонародникот Gaël Clichy на Манчестер Сити во јануари 2016 година

Интернационална кариера

[уреди | уреди извор]
Пајет во пријателски натпревар против Ерменија, во октомври 2014 година

Пајет е поранешен француски меѓународен играч за тимот  под-21 . Тој го направи своето деби за тимот во февруари 2007 година во пријателски натпревар против Швајцарија, и му асистирал на Жереми Менез.

Кариера статистика

[уреди | уреди извор]
Пајет во боите на Вест Хем, јануари 2016 година

Како на натпревар се одигра на 31 март 2018[6]

Club Season League Cup[nb 1] Europe[nb 2] Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
AS Excelsior 2004 36 12 0 0 36 12
Nantes 2005–06 3 1 0 0 3 1
2006–07 30 4 1 0 31 4
Total 33 5 1 0 34 5
Saint-Étienne 2007–08 31 0 0 0 31 0
2008–09 30 4 2 0 10 3 42 7
2009–10 35 2 6 3 41 5
2010–11 33 13 1 0 34 13
Total 129 19 9 3 10 3 148 25
Lille 2011–12 33 6 5 0 4 0 42 6
2012–13 38 12 6 1 8 0 52 13
Total 71 18 11 1 12 0 94 19
Marseille 2013–14 36 8 4 0 5 0 45 8
2014–15 36 7 2 0 38 7
Total 72 15 6 0 5 0 83 15
West Ham United 2015–16 30 9 7 3 1 0 38 12
2016–17 18 2 4 1 0 0 22 3
Total 48 11 11 4 1 0 60 15
Marseille 2016–17 15 4 2 1 0 0 17 5
2017–18 26 5 2 1 9 2 36 8
Total 41 9 4 2 8 1 53 12
Career total 429 88 42 10 36 4 507 103

Интернационално

[уреди | уреди извор]
Репрезентацијата Сезоната Асистенции Голови
Франција 2010 3 0
2011
2012
2013 4 0
2014 4 0
2015 4 1
2016  17 7
2017 5 0
Вкупно 37 8
International goals by date, venue, opponent, score, result and competition
No. Date Venue Opponent Score Result Competition
1 7 June 2015 Stade de France, Saint-Denis, France  Belgium 3–4 3–4 Friendly
2 29 March 2016 Stade de France, Saint-Denis, France  Russia 3–1 4–2 Friendly
3 30 May 2016 Stade de la Beaujoire, Nantes, France  Cameroon 3–2 3–2 Friendly
4 10 June 2016 Stade de France, Saint-Denis, France  Romania 2–1 2–1 UEFA Euro 2016
5 15 June 2016 Stade Vélodrome, Marseille, France  Albania 2–0 2–0 UEFA Euro 2016
6 3 July 2016 Stade de France, Saint-Denis, France  Iceland 3–0 5–2 UEFA Euro 2016
7 7 October 2016 Stade de France, Saint-Denis, France  Bulgaria 2–1 4–1 2018 FIFA World Cup qualification
8 11 November 2016 Stade de France, Saint-Denis, France  Sweden 2–1 2–1 2018 FIFA World Cup qualification
  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 11 September 2016.
  2. James Benge (4 April 2016). „Dimitri Payet is the best free-kick taker in the world, says West Ham team-mate Aaron Cresswell“. The Evening Standard. Посетено на 1 March 2017.
  3. „Agent says French star Dimitri Payet is keen on West Ham move but clubs need to agree on fee“. www.hitc.com. Посетено на 26 June 2015.
  4. „Patience a virtue for Payet“. Fédération Internationale de Football Association. 6 October 2010. Архивирано од изворникот на 2010-10-10. Посетено на 4 February 2011.
  5. „Dimitri Payet ou la fierté de Saint Philippe“. Linfo (француски). 1 October 2010. Архивирано од изворникот на 2012-03-18. Посетено на 4 February 2011.
  6. „D. Payet“. Soccerway. Посетено на 31 July 2015.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „nb“, но нема соодветна ознака <references group="nb"/>.