Пријателски натпревар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слика од пријателски натпревар во фудбал.

Пријателски натпревар или Пријателска е спортски настан - во екипните спортови - за кои не се доделуваат бодови.[1]

Дефиниција[уреди | уреди извор]

Статистичките податоци за пријателскитe натпревар меѓу клубови (конечен резултат, присуство на играчи и резултати) немаат - обично - официјална вредност.[2] Ова се должи на фактот што екипите ги планираат пријателските натпревари во предсезонскиот период, односно пред официјално да почне сезоната, со цел да се подготоват за стартот на сезоната и да тренираат.[3][4]

За разлика од клубовите, пријателските натпревари на репрезентациите се поважни, бидејќи тие имаат поинтензивен распоред од клубовите.[5] За овие селекции, овие натпревари се користат за подготовка за меѓународни турнири.[6][7][8] Календарот обично ги опфаќа овие натпревари кога играчите се на одмор од својте клубови.[9]

Правила[уреди | уреди извор]

Поради неофицијалниот карактер, пријателскиот натпревар може да има различен правилник од другите натпревари.[10] Во фудбалот - на пример - дозволено е да се направат поголем број на замени на место вообичаено дозволените три.[11]

Исто така во фудбалот, календарот на ФИФА точно одредува кои датуми се наменети за меѓународни пријателски.

Индивидуални спортови[уреди | уреди извор]

Иако е типично за колективните спортови, пријателскиот натпревар е исто така присутен и во индивидуалните спортови каде што е познат под името "егзибиција": ова се случува, меѓу другите дисциплини, во бокс и други боречки спортови, потоа во тенис итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Regolamento FIPAV per le gare della stagione 2003-04 (in PDF)
 2. Luigi Panella (14 dicembre 2012). „La Fifa gela Messi: "Impossibile confermare il suo record"“. http://www.repubblica.it/sport/calcio/esteri/2012/12/14/news/messi_niente_record-48753198/. 
 3. OGGI IN CAMPO ANCHE INTER E JUVENTUS“, 15 agosto 1987, стр. 18.
 4. „Amichevoli, da Inter-Cska Sofia a Milan-Chelsea ecco il programma delle big“. 12 luglio 2016. http://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/12-07-2016/amichevoli-inter-cska-sofia-milan-chelsea-ecco-programma-big-160322093152.shtml. 
 5. A settembre primo raduno dell'Italia“, стр. 19.
 6. „Учесниците на СП победуваат на пријателски натпревари“. 5 јуни 2014. http://vesti.mk/read/news/2120268/697688/uchesnicite-na-sp-pobeduvaat-na-prijatelski-natprevari. 
 7. Modulo di richiesta amichevoli della FIGC (in PDF)
 8. „Кошарка, Кошаркарите со 10 пријателски натпревари ќе ја подигнуваат формата за ЕП“. Сител. http://sitel.com.mk/kosharkarite-so-10-prijatelski-natprevari-kje-ja-podignuvaat-formata-za-ep. 
 9. „Нашата фудбалска репрезентација ќе ја заврши сезоната против Иран и Азербејџан“. http://skopjeinfo.mk/nashata-fudbalska-reprezentacija-kje-ja-zavrshi-sezonata-protiv-iran-i-azerbejdzhan. 
 10. „ФИФА ја поништи победата на Белгија над Луксембург“. http://a1on.mk/archives/340415. 
 11. F.I.G.C.A.I.A., уред. „Circolare n° 1 - Stagione sportiva 2004/2005“ (PDF). стр. 4. http://www.dirittocalcistico.it/otherside/data/general_stagione/file/45/Circ%20AIA%20n1%2005.pdf. посет. 17 април г.