Стадион Велодром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велодром
Vue du virage Depé.jpg
Место Марсеј
Франција
Изграден 1937
Отворен 1937
Сопственик градот Марсеј
Игра Марсеј Олимпик Марсеј
Гледачи 67.371

Велодром или Стад Велодром е стадион кој се наоѓа во Марсеј, Франција. На овој стадион настапува екипата на Олимпик Марсеј, но исто така редовно се користи и за натпреварите на Францускиот рагби тим. Стадион е изграден 1937 година и има сместивост од 60.371 места. Првиот изигран натпревар на овој стадион е меѓу Марсеј и Торино во 1937 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]