Фудбалска репрезентација на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русиjа
Россия
Прекари(и) Злати лутки (2008)
Сојуз РФС
Селектор Дик Адвокат
Капитен Сергеј Семак
Најмногу натпревари Виктор Онопко (112)
Најдобар стрелец Володимир Бесчастних (40)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Финска 2 - 1 Русиjа
(Стокхолм, Шведска; 30 јуни, 1912
Најголема победа
Русиjа 7 - 0 Сан Марино
(Сан Марино (град), Сан Марино; 7 јуни, 1995
Најлош пораз
Португалија 7 - 1 Русиjа
(Лисабон, Португалија; 13 октомври, 2004
Светско првенство
Учества 8 (Првпат во 1994)
Најдобар резултат Групи (1994, 2002)
УЕФА Европско фудбалско првенство
Учества 3 (Првпат во 1996)
Најдобар резултат Трети, 2008

Фудбалсктаа репрезентација на Русија е национална фудбалска екипа што ја претставува Русија.

Состав[уреди | уреди извор]

Голмани[уреди | уреди извор]

Одбрана[уреди | уреди извор]

Среден ред[уреди | уреди извор]

Напад[уреди | уреди извор]

Селектор: Дик Адвокат

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg