Роман Широков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман Широков
Лични податоци
Полно име Роман Николаевич Широков
Роден на 6 јули 1981.(1981-07-06)(42 г.)
Роден во Дедовск, СССР
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Зенит Санкт Петербург
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2000 ЦСКА Москва 54 (3)
2001 ЦСКА Москва 0 (0)
2001 Торпедо 1 (0)
2002–2003 Истра
2004 Видное 17 (4)
2004 Истра
2005 Сатурн 18 (3)
2006 Рубин 4 (0)
2007 Химки 27 (7)
2008– Зенит 96 (19)
Репрезентација
2008–  Русија 25 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16 јуни 2012

Роман Широков (руски: Роман Николаевич Широков, роден на 6 јули 1984 во Московска област) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Зенит Санкт Петербург.

Широков својата професионална кариера ја започнал во 1998 година како играч на ФК ЦСКА Москва. Во текот на својата кариера настапувал за ФК Торпедо (2001), ФК Истра (2002-2003), Видное (2004), ФК Сатурн (2005), ФК Рубин Казан (2006), ФК Химки (2007) и во 2008 година потпишал за ФК Зенит.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2008 година на пријателскиот натпревар против Романија и досега одиграл 14 натпревари, постигнувајќи 2 голови.