Прејди на содржината

Денис Колодин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денис Колодин
Лични податоци
Полно име Денис Алексеевич Колодин
Роден на 11 јануари 1982(1982-01-11)(42 г.)
Роден во Камишин, СССР
Висина 1.87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 25
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999 ФК Олимпија Волгоград (D4)
2000–2001 ФК Олимпија Волгоград 66 (14)
2002–2003 ФК Уралан Елиста 44 (3)
2004–2005 ФК Крилја Советов 39 (2)
2005– ФК Динамо Москва 130 (15)
2012ФК Ростов (п) 10 (0)
Репрезентација
2004–2010 Russia 23 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 јули 2012

Денис Колодин (руски: Денис Алексеевич Колодин, роден на 11 јануари 1982 во Камишин) — руски фудбалер кој моментално настапува како одбранбен играч за екипата на ФК Динамо Москва.

Колодин својата кариера ја започнал како играч на ФК Олимпија Волгоград во 1999 година. Настапувал за ФК Уралан Елиста и ФК Крилја Советов.