Јуриј Жирков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуриј Жирков
Лични податоци
Полно име Јуриј Валентинович Жирков[1]
Роден на 20 август 1983.(1983-08-20)(40 г.)
Роден во Тамбов, СССР
Висина 1.80 м[2][3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Анжи Махачкала
Број 81
Младинска кариера
1997–2001 ФК Спартак Тамбов
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 ФК Спартак Тамбов 74 (26)
2004–2009 ФК ЦСКА Москва 139 (15)
2009–2011 ФК Челзи 29 (0)
2011– ФК Анжи Махачкала 26 (2)
2013–2016 Динамо Москва 54 (4)
2016– Зенит Санкт Петербург 47 (2)
Репрезентација
2004–2005 Русија под-21 9 (2)
2005– Русија 86 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 June 2018

Јуриј Жирков (руски: Ю́рий Валенти́нович Жирко́в, роден на 20 август 1983 во Тамбов) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Анжи Махачкала.

Жирков својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК Спартак Томбов, и во истиот тим се задржал до 2004 година, кога преминал во ФК ЦСКА Москва, за да во 2009 година премине во ФК Челзи. Во англискиот премиерлигаш одиграл две сезони, освојувајќи го првото место во сезоната 2009/2010 година во Англиската Премиер лига. По крајот на сезоната 2010/2011, заминал во ФК Анжи Махачкала.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2005 година и досега има одиграно 43 натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugman, Barry J. (ed) (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream. стр. 452. ISBN 9781845966010.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  2. http://www.chelseafc.com/page/PlayerProfileDetail/0,,10268~30759,00.html
  3. „Premier League Player Profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2012-10-02. Посетено на 29 April 2011.