Тамбов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамбов,Собор

Тамбов е град во Русија и административен центар на Тамбовската област. Се наоѓа во европскиот дел на Русија, по потеченитето на реката Цна во плодна равница, покрај реките Ока и Дон, околу 480 километри југоисточно од Москва. Пописот од 2010 година дава податоци дека во тоа време во овој град живееле 280.457 илјади жители.

Знамето на градот Тамбов

Население[уреди | уреди извор]

Според прелиминарните податоци од пописот, во 2010 година во градот живееле 280.457 жители, 13.201 (4,50%) помалку отколку во 2002 година.

Грбот на градот Томбор
Население
1939 1959 1970 1979 1989 2002 2010
106221 172171 229791 294881 329589 293658 280161

Види уште[уреди | уреди извор]