Дон (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Don River, Russia
Поглед кон реката
Извор Русија
Утока Азовско Море
Земји во сливот Русија, Украина
Должина 1,950 km (1,212 mi) км
Прос. проток 935 cubic metres per second (33,000 cu ft/s) м3/сек
Сливно подрачје 425,600 km² (164,324 mi²) км2

Дон (руски: Дон) е една од главните реки во европскиот дел на Русија. Извира кај градот Новомосковск, а се влева во Азовското Море (Таганрошки Залив). Должината на реката изнесува 1,950 km. На реката Дон се наоѓа големото вештачко Цимљанско Езеро (2,700 km², 23,9 km³).

Најголеми градови на реката Дон се Вороњеж и Ростов.

Поврзано[уреди | уреди извор]