ПФК ЦСКА Москва

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК ЦСКА Москва)
ЦСКА
Целосно имеПрофессиональный футбольный клуб ЦСКА Москва
(Професионален фудбалски клуб ЦСКА)
ПрекариКони (Коњи)
Академци
Основан27 август 1911
СтадионСтадион Лужники
(Капацитет: 78,360)
ПретседателРусија Евгениј Гинер
МенаџерРусија Леонид Слутски
ЛигаРуска Премиер лига
2018/194 место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ЦСКА Москва (руски: Профессиональный футбольный клуб - ЦСКА) е руски фудбалски клуб, еден од најстарите и најпознатите руски клубови, основан во 1911 година.

ЦСКА Москва бил на седум пати шампион на СССР, носител на последната титула на СССР и на последниот куп на СССР. Во рамките на Руската премиер лига, ЦСКА била на трипати шампион на Русија, четири пати носител на Купот на Русија и 3 пати носител на Суперкупот на Русија.

Во 2005 година ЦСКА го освоил Купот на УЕФА како прв руски тим кој освоил европска титула. Во 2009 година станале и првиот руски тим кој ја преминал групната фаза во Лига на шампиони,

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Русија ГМ Сергеј Чепчугов
2 Литванија СР Девидас Шемберас
4 Русија ОД Сергеј Игнашевич
5 Русија ОД Виктор Васин
6 Русија ОД Алексеј Березутски
7 Јапонија СР Кејсуке Хонда
8 Брег на Слоновата Коска НП Сејду Думбија
9 Бразил НП Вагнер Лов
10 Русија СР Алан Џагоев
11 Чиле СР Марк Гонсалес
14 Русија ОД Кирил Набабкин
15 Нигерија ОД Чиди Одиа
Бр. Позиција Играч
17 Русија СР Павел Мамаев
19 Латвија СР Александар Кауна
20 Нигер НП Муса Мазу
21 Србија НП Зоран Тошиќ
22 Русија СР Евгениј Алдонин
23 Русија СР Ника Пилиев
24 Русија ОД Василиј Березутски
25 Босна и Херцеговина СР Елвир Рахимиќ
26 Либерија СР Секу Олисе
35 Русија ГМ Игор Акинфеев (капитен)
42 Русија ОД Георгиј Штеников
89 Чешка НП Томаш Ницид