Алексеј Березутски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алексеј Березутски
Aleksei Berezutski.jpg
Лични податоци
Полно име Алексеј Владимирович Березутски
Роден на 20 јуни 1982 (1982-06-20) (воз. 36 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина 1.88 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Број 6
Младинска кариера
Смена
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2000 Торпедо 2 (0)
2001 Черноморец 14 (1)
2001– ЦСКА Москва 256 (5)
Репрезентација
2003– Русија 51 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Алексеј Березутски (руски: Алексей Владимирович Березуцкий, роден на 20 јуни 1982 во Москва) е руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Березутски својата професионална кариера ја започнал во 1999 година како играч на ФК Торпедо Зил, и во истиот тим се задржал до 2001 година, кога преминал во ФК Черноморец Новоросијск, за да истата година премине во неговиот сегашен клуб.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2003 година и досега има одиграно 39 натпревари.