Евгениј Алдонин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евгениј Алдонин
Лични податоци
Полно име Евгениј Валериевич Алдонин
Роден на 22 јануари 1980.(1980-01-22)(43 г.)
Роден во Алупка, СССР
Висина 1.79
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Број 22
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2000 ФК Ротор 2 Волгоград 91 (15)
1999–2003 ФК Ротор Волгоград 102 (7)
2004– ФК ЦСКА Москва 213 (6)
Репрезентација
2002–2007 Русија 29 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 јули 2012

Евгениј Алдонин (руски: Евгений Валериевич Алдонин, роден на 22 јануари 1980 во Алупка) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Алдонин својата професионална кариера ја започнал во 1997 година како играч на ФК Ротор Волгоград, и во истиот тим се задржал до 2004 година, кога преминал во ФК ЦСКА Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2002 година и одиграл 29 натпревари.