Прејди на содржината

Виктор Васин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Васин
Лични податоци
Полно име Виктор Владимирович Васин
Роден на 6 октомври 1988(1988-10-06)(35 г.)
Роден во Ленинград, СССР
Висина  м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Број 5
Младинска кариера
0000–2005 Смена[1]
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2010 ФК Спартак Наљчик 25 (1)
2009ФК Нижни Новгород (позајмица) 31 (1)
2011– ФК ЦСКА Москва 4 (0)
Репрезентација
2010 Русија 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 јули 2012

Виктор Васин (руски: Виктор Владимирович Васин, роден на 6 октомври 1988 во Санкт Петербург) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Васин својата професионална кариера ја започнал во 2006 година како играч на ФК Спартак Наљчик, и во истиот тим се задржал до 2010 година, кога преминал во ФК ЦСКА Москва. Во сезоната 2009/2010 бил на позајмица во ФК Нижни Новгород.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2010 година и одиграл еден натпревар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Воспитанники СДЮШОР "Смена" в профессиональных футбольных клубах в сезоне 2008 года и их школьные тренеры“ (руски). ДЮСШ Смена-Зенит. 2008. Архивирано од изворникот на 2010-10-06. Посетено на May 8, 2010.