Игор Акинфеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Русија Игор Акинфеев
Akinfeev2009.JPG
Лични податоци
Полно име Игор Владимирович Акинфеев
Роден на 8 април 1986 (1986-04-08) (36 г.)
Роден во Видное, СССР
Висина 1.85
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ЦСКА Москва ЦСКА Москва
Број 35
Младинска кариера
ЦСКА Москва ЦСКА Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003– ЦСКА Москва ЦСКА Москва 423 (0)
Репрезентација
2004– Русија Русија 111 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Игор Акинфеев (руски: Игорь Владимирович Акинфеев, роден на 8 април 1986 во Москва) — руски фудбалски голман кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва. Акинфеев својата професионална кариера ја започнал во 2003 година како играч на ФК ЦСКА Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2004 година и досега има одиграно 49 натпревари.