Ника Пилиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ника Пилиев
Nika Piliyev 2011.jpg
Лични податоци
Полно име Ника Константинович Пилиев
Роден на март 21 1991 (1991-03-21) (31 г.)
Роден во Тбилиси, СССР
Висина 176 cm
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Број 23
Младинска кариера
ФК Локомотив Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009 ФК Локомотив Москва 1 (0)
2009– ФК ЦСКА Москва 4 (0)
2010ФК Амкар Перм (поз.) 5 (0)
2012–ФК Слован Братислава (п) 4 (1)
Репрезентација
Русија U-19
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 јули 2012.
† Учества (Голови).

Ника Пилиев (руски: Ника Константинович Пилиев, роден на 21 март 1991 во Тбилиси) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Пилиев својата професионална кариера ја започнал во 2009 година како играч на ФК Локомотив Москва, и во истиот тим се задржал една сезона кога преминал во ФК ЦСКА Москва. Во сезоната 2009/2010 бил на позајмица во ФК Амкар Перм.