Сергеј Чепчугов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Чепчугов
Sergei Chepchugov.jpg
Лични податоци
Полно име Sergei Andreyevich Chepchugov
Роден на јули 15 1985 (1985-07-15) (37 г.)
Роден во Краснојарск, СССР
Висина 1.85
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2007 ФК Металург Краснојарск 97 (0)
2006ФК Сибирјак Брацк (loan) 14 (0)
2008 ФК Рига 5 (0)
2008–2009 ФК Сибир Новосибирск 46 (0)
2010– ФК ЦСКА Москва 11 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.
† Учества (Голови).

Сергеј Чепчугов (руски: Сергей Андреевич Чепчугов, роден на 15 јули 1985 во Краснојарск) — руски фудбалски голман кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Чепчугов својата професионална кариера ја започнал во 2003 година како играч на ФК Металург Краснојарск, и во истиот тим се задржал до 2007 година, кога преминал во ФК Рига. Во сезоната 2008/2009 настапувал за ФК Сибир Новосибирск а во 2010 потпишал за ФК ЦСКА Москва.