Павел Погребњак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павел Погребњак
Лични податоци
Полно име Павел Викторович Погребњак
Роден на 8 ноември 1983.(1983-11-08)(40 г.)
Роден во Москва, СССТ
Висина 1.88 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Фулам
Број 7
Младинска кариера
1989–2002 ФК Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2005 Спартак Москва 18 (2)
2003 → ФК Балтика (позајмица) 40 (15)
2004ФК Химки (позајмица) 12 (6)
2005ФК Шиник (позајмица) 23 (4)
2006 ФК Том Томск 26 (13)
2007–2009 ФК Зенит 58 (22)
2009– ФК Штутгарт 54 (14)
2012 ФК Фулам 12 (6)
2012 ФК Рединг 0 (0)
Репрезентација
2006– Русија 33 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 јули 2012

Павел Погребњак (руски: Павел Викторович Погребняк, роден на 8 декември 1983 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Рединг.

Погребњак својата професионална кариера ја започнал во 2002 година како играч на ФК Спартак Москва. Во текот на својата кариера настапувал за екипите на ФК Химки, ФК Шиник, ФК Том Томск и ФК Зенит.

Во 2009 година потпишал за германскиот бундеслигаш ФК Штутгарт.

По две и пол години во Германија тој во јануари 2012 потпиша за англискиот Премиер лигаш Фулам, каде има страшен почеток посигнувајќи 5 гола на првите 3 натпревари.

Во летото 2012 потпишал за Рединг

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2002 година, и има постигнато 8 голови.