Прејди на содржината

Роман Шишкин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман Шишкин
Лични податоци
Полно име Роман Александрович Шишкин
Роден на 27 јануари 1987(1987-01-27)(37 г.)
Роден во Воронеж, СССР
Висина 1,78 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Локомотив Москва
Број 49
Младинска кариера
Fakel Voronezh
Spartak Moscow
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2010 Спартак Москва 54 (1)
2009Крилја Советов (loan) 25 (0)
2010– Локомотив Москва 57 (3)
Репрезентација
2007– Русија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19:53, 8 јуни 2011 (UTC)

Роман Шишкин (руски: Роман Александрович Шишкин, роден на 27 јануари 1987 во Воронеж) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Шишкин својата професионална кариера ја започнал во 2004 година како играч на ФК Спартак Москва, и во истиот тим се задржал до 2010 година, кога преминал во ФК Локомотив Москва. Во сезоната 2009/2010 бил на позајмица во ФК Крилја Советов.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2007 година и досега има одиграно пет натпревари.