Игор Семшов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Семшов
Igor Semshov.jpg
Лични податоци
Полно име Игор Петрович Семшов
Роден на 6 април 1978 (1978-04-06) (44 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина 1.70 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Динамо Москва
Број 21
Младинска кариера
1995–1996 CSKA Moscow
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 ФК ЦСКА Москва 10 (1)
1998–2005 Торпедо Москва 216 (54)
2006–2008 Динамо Москва 85 (17)
2009 Зенит Санкт Петербург 26 (6)
2010– Динамо Москва 67 (17)
Репрезентација
2002– Русија 57 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 25 јули 2012

Игор Семшов (руски: Игорь Петрович Семшов, роден на 6 април 1978 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Динамо Москва.

Својата професионална кариера ја започнал во екипата на ФК ЦСКА Москва во 1996 година.

Во текот на својата кариера има настапувано за екипите на ФК Торпедо Москва и ФК Зенит Санкт Петербург. Во 2010 година потпишал за ФК Динамо Москва, каде и настапува во моментот.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2002 година и има постигнато два голови.