Конфедерација на африкански фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Конфедерација на африкански фудбал
Confederation of African Football member associations map.svg
Кратенка ЦАФ
Основана 1957
Тип Спортска организација
Седиште 6th of October City, Египет
Членство 56 национални федерации
Службени јазици англиски, француски и арапски
Генерален секретар Мароко Hicham El Amrani (sports executive)
Прецедател Камерун Issa Hayatou
Мреж. место www.cafonline.com

Конфедерација на африкански фудбал и скратено ЦАФ (англиски: Confederation of African Football; француски: Confédération Africaine de Football; арапски: الإتحاد الأفريقي لكرة القدم) е административен и контролен орган на африканскиот фудбал.