Андреј Аршавин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Аршавин
Arshavin 1.jpg
Лични податоци
Полно име Андреј Сергеевич Аршавин
Роден на 29 мај 1981 (1981-05-29) (41 г.)
Роден во Ленинград, Русија
Висина &100000000000001720000001,72 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Арсенал
Број 23
Младинска кариера
1999–2000 ФК Зенит
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2008 ФК Зенит 236 (53)
2009– ФК Арсенал 79 (22)
2012ФК Зенит (п) 10 (3)
Репрезентација
1998–2001 Русија U21 5 (1)
2002– Русија 74 (17)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Андреј Аршавин (руски: Андрей Сергеевич Аршавин) — руски фудбалер кој настапува за екипата на Арсенал. Тој е роден на 29 мај 1981 година во Санкт Петербург во Русија.Неговиот татко е надарен аматерски фудбалер. Својата кариера ја започнал во Зенит . Од 2009 година - јануари игра во Арсенал. Првиот натпревар како играч во Арсенал му бил со ФК Сандрленд. На 14 март 2009, го постигнал својот прв гол за Арсенал против ФК Блекбурн Роверс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Andrey Arshavin Official Website“. Andrey Arshavin. Архивирано од изворникот на 2011-04-26. Посетено на 26 May 2011.