Александар Кержаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Кержаков
Александр Кержаков.jpeg
Лични податоци
Полно име Александар Анатолевич Кержаков
Роден на 27 ноември 1982 (1982-11-27) (40 г.)
Роден во Кингисеп, СССР
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2006 Зенит 156 (64)
2007–2008 Севиља 26 (8)
2008–2009 Динамо Москва 51 (20)
2010– Зенит 61 (38)
Репрезентација
2002– Русија 64 (19)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23 јули 2012

Александар Кержаков (руски: Александр Анатольевич Кержаков, роден на 27 ноември 1982 во Кингисеп) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Зенит Санкт Петербург.

Кержаков својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК Зенит Санкт Петербург. Во текот на својата кариера настапувал за екипите на ФК Севиља и ФК Динамо Моксва.

Во 2010 година потпишал за својот матичен клуб ФК Зенит Санкт Петербург.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2002 година, и има постигнато 17 голови.