Прејди на содржината

Константин Зирјанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константин Зирјанов
Лични податоци
Полно име Константин Георгиевич Зирјанов
Роден на 5 октомври 1977(1977-10-05)(46 г.)
Роден во Перм, СССР
Висина 1,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Зенит Санкт Петербург
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–2000 Амкар Перм 173 (49)
2000–2007 Торпедо Москва 164 (9)
2007– Зенит Санкт Петербург 156 (23)
Репрезентација
2006– Русија 52 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од =22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од =22 јули 2012

Константин Зирјанов (руски: Константин Георгиевич Зырянов, роден на 5 октомври 1987 во Перм) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Зенит Санкт Петербург.

Зирјанов својата професионална кариера ја започнал во 1994 година како играч на ФК Амкар Перм. Во текот на својата кариера има настапувано уште и за ФК Торпедо Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2006 година и постигнал 7 гола.