Виктор Онопко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Онопко
Лични податоци
Полно име Виктор Савелевич Онопко
Роден на 14 октомври 1969(1969-10-14)(54 г.)
Роден во Украинска ССР
(сега Украина Луганск, Украина)
Висина  м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986 ФК Стаканова 4 (2)
1988–1989 ФК Шахтер Донец 3 (0)
1989–1990 ФК Динамо Киев 0 (0)
1990–1992 ФК Шахтер Донец 45 (1)
1992–1995 ФК Спартак Москва 108 (23)
1995–2002 Реал Овиедо 216 (8)
2002–2003 ФК Рајо Валекано 28 (1)
2003 ФК Аланија 7 (0)
2004–2005 ФК Сатурн 51 (1)
Репрезентација
1992 CIS 4 (0)
1992–2004 Фудбалска репрезентација на Русија 109 (7)
Тренер на екипи
2009– ФК ЦСКА Москва (асистент)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари
Онопко во 2011 година

Виктор Онопко (руски: Ви́ктор Саве́льевич Оно́пко, роден на 14 октомври 1969) — фудбалски тренер и поранешен руски фудбалер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Онопко има одиграно најмногу натпревари за руската фудбалска репрезентација. Својата клупска кариера ја започнал во екипата на ФК Шахтер Донец во 1988 година. Онопко настапувал за Спартак Москва, Реал Овиедо, Рајо Валекано, а кариерата ја завршил во ФК Сатурн во 2006 година.

Статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп УЕФА Вкупно
Apps Голови Apps Голови Apps Голови Apps Голови
Шахтер 1988 3 0 1 0 0 0 4 0
1990 21 0 3 1 0 0 24 1
1991 24 1 1 0 0 0 25 1
Спартак Москва 1992 23 6 2 1 7 1 32 8
1993 30 9 4 0 9 4 43 13
1994 26 2 3 0 5 0 34 2
1995 29 6 1 0 6 0 36 6
ФК Реал Овиедо 1996 19 1 0 0 0 0 19 1
1997 37 0 1 0 0 0 38 0
1998 31+1 0 0 0 0 0 31+1 0
1999 33 0 2 0 0 0 35 0
2000 31 2 1 0 0 0 32 2
2001 35 3 1 0 0 0 36 3
2002 30 1 0 0 0 0 30 1
Рајо Валекано 2003 28 1 0 0 0 0 28 1
ФК Аланија 2003 7 0 1 0 0 0 8 0
Сатурн 2004 26 1 5 0 0 0 31 1
2005 25 0 2 0 0 0 27 0
Кариера Вкупно 458+1 33 28 2 27 5 513+1 40