Фудбалска репрезентација на Велс

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Велс
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)The Dragons (Змејовите)
СојузФАВ
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторРајан Гигс
КапитенЕшли Вилијамс
Најмногу настапиКрис Гантер (96)
Најдобар стрелецГарет Бејл (33)
Домашен стадионСтадион на Кардиф Сити
ФИФА кодWAL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално23 (19 септември 2019)
Највисок8 (октомври 2015)
Најнизок117 (август 2011)
Прв меѓународен натпревар
Шкотска Шкотска 4 - 0 Велс Велс
(Глазгов, Шкотска; 26 март 1876)
Најголема победа
Велс Велс 11 - 0 Ирска Ирска
(Рексам, Велс; 3 март 1888)
Најлош пораз
Шкотска Шкотска 9 - 0 Велс Велс
(Глазгов, Шкотска; 23 март 1878)
Светско првенство
Учества(Прв пат во 1958)
Најдобар резултатЧетвртфинале1958
Европско првенство
Учества1
Најдобар резултатПолуфинале, 2016

Фудбалската репрезентација на Велс го претставува Велс на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската Асоцијација на Велс (FAW), третата најстара национална фудбалска асоцијација во светот.

Иако територијално е дел од Обединетото Кралство, Велс отсекогаш имал своја репрезентација во фудбал која играла на големи меѓународни турнири, освен на Олимписките игри, бидејќи Меѓународниот олимписки комитет отсекогаш ја признавал само Велика Британија.

Во досегашната историја на репрезентацијата, Велс се квалификувал на два големи меѓународни турнири. Тие стигнале до четвртфиналето на Светското првенство 1958 што до денес е единствениот нивен настап на завршницата на некое Светско првенство. Покрај тоа, Велс исто така само еднаш досега се квалификувал и за Европското првенство, стигајќи до полуфиналето на првенството во 2016 година.

Во сите репрезентативни нивоа, вклучително и младинските репрезентации, репрезентацијата на Велс влече играчи пред сè од клубови од англискиот лигашки фудбалски систем. Главните професионални велшки клубови исто така играат во англиските лиги, а некои професионални клубови играат и во велшкиот лигашки фудбалски систем.

Историја[уреди | уреди извор]

Настапи на турнири[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале Не учествувале
Италија 1934
Франција 1938
Бразил 1950 Не се квалификувале 3 0 1 2 1 6
Швајцарија 1954 3 0 1 2 5 9
Шведска 1958 Четвртфинале 6. 5 1 3 1 4 4 6 4 0 2 10 5
Чиле 1962 Не се квалификувале 2 0 1 1 2 3
Англија 1966 6 3 0 3 11 9
Мексико 1970 4 0 0 4 3 10
Германија 1974 4 1 1 2 3 5
Аргентина 1978 4 1 0 3 3 4
Шпанија 1982 8 4 2 2 12 7
Мексико 1986 6 3 1 2 7 6
Италија 1990 6 0 2 4 4 8
САД 1994 10 5 2 3 19 12
Франција 1998 8 2 1 5 20 21
Јужна Кореја Јапонија 2002 10 1 6 3 10 12
Германија 2006 10 2 2 6 10 15
Јужна Африка 2010 10 4 0 6 9 12
Бразил 2014 10 3 1 6 9 20
Русија 2018 10 4 5 1 13 6
Катар 2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 1/20 5 1 3 1 4 4 120 37 26 57 151 170

Настапи на Европските првенства[уреди | уреди извор]

Европско првенство Квалификации
Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Ref.
Франција 1960 Не учествувале Не учествувале
Шпанија 1964 Nisu se kvalificirali 2 0 1 1 2 4 [1]
Италија 1968 6 1 2 3 6 12 [2]
Белгија 1972 6 2 1 3 5 6 [3]
Југославија 1976 8 5 1 2 15 7 [4]
Италија 1980 6 3 0 3 11 8 [5]
Франција 1984 6 2 3 1 7 6 [6]
Германија 1988 6 2 2 2 7 5 [7]
Шведска 1992 6 4 1 1 8 6 [8]
Англија 1996 10 2 2 6 9 19 [9]
Белгија Холандија 2000 8 3 0 5 7 16 [10]
Португалија 2004 10 4 2 4 13 11 [11]
Швајцарија Австрија 2008 12 4 3 5 18 19 [12]
Полска Украина 2012 8 3 0 5 6 10 [13]
Франција 2016 Полуфинале 3. 6 4 0 2 10 6 Состав 10 6 3 1 11 4 [14]
Европа 2020 Квалификациите се во тек 0 0 0 0 0 0
В К У П Н О 1/15 6 4 0 2 10 6 104 41 21 42 125 133 [15]

УЕФА Лига на нации[уреди | уреди извор]

УЕФА Лига на нации
Година Дивизија Рунда ОН П Н И ДГ ПГ
2018–19 Б Групна фаза 4 2 0 2 6 5
2020–21 Б To be determined
Вкупно Фаза по групи
Лига Б
4 2 0 2 6 5

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Настапите и головите се ажурирани на 15 октомври 2019 после натпреварот против Хрватска.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Вејн Хенеси 24 јануари 1987(1987-01-24)(37 г.) 87 0 Англија Кристал Палас Кристал Палас
12 ГМ Дани Ворд 22 јуни 1993(1993-06-22)(30 г.) 7 0 Англија Лестер Сити Лестер Сити
21 ГМ Адам Дејвис 17 јули 1992(1992-07-17)(31 г.) 1 0 Англија Стоук Сити Стоук Сити
2 ОД Крис Гантер 21 јули 1989(1989-07-21)(34 г.) 96 0 Англија Рединг Рединг
6 ОД Ешли Вилијамс 23 август 1984(1984-08-23)(39 г.) 86 2 Англија Бристол Сити Бристол Сити
4 ОД Бен Дејвис 24 април 1993(1993-04-24)(30 г.) 50 0 Англија Тотенхем Тотенхем
3 ОД Нил Тејлор 7 февруари 1989(1989-02-07)(35 г.) 43 1 Англија Астон Вила Астон Вила
14 ОД Конор Робертс 23 септември 1995(1995-09-23)(28 г.) 14 1 Велс Свонзи Сити Свонзи Сити
16 ОД Том Локајер 3 декември 1994(1994-12-03)(29 г.) 8 0 Англија Чарлтон Чарлтон
5 ОД Џо Родон 22 октомври 1997(1997-10-22)(26 г.) 4 0 Велс Свонзи Сити Свонзи Сити
8 СР Арон Рамзи 26 декември 1990(1990-12-26)(33 г.) 58 14 Италија Јувентус Јувентус
7 СР Џо Алан 14 март 1990(1990-03-14)(33 г.) 55 2 Англија Стоук Сити Стоук Сити
17 СР Џонатан Вилијамс 9 октомври 1993(1993-10-09)(30 г.) 21 0 Англија Чарлтон Чарлтон
10 СР Хари Вислон 22 март 1997(1997-03-22)(26 г.) 15 2 Англија Борнмут Борнмут
15 СР Итан Ампаду 14 септември 2000(2000-09-14)(23 г.) 11 0 Германија РБ Лајпциг РБ Лајпциг
20 СР Даниел Џејмс 10 ноември 1997(1997-11-10)(26 г.) 8 2 Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
23 СР Вил Волкс 13 септември 1993(1993-09-13)(30 г.) 4 0 Велс Кардиф Сити Кардиф Сити
11 НП Гарет Бејл 16 јули 1989(1989-07-16)(34 г.) 81 33 Шпанија Реал Мадрид Реал Мадрид
9 НП Сем Воукс 21 октомври 1989(1989-10-21)(34 г.) 64 11 Англија Стоук Сити Стоук Сити
19 НП Том Лоренс 13 јануари 1994(1994-01-13)(30 г.) 19 3 Англија Дарби Каунти Дарби Каунти
18 НП Тајлер Робертс 12 јануари 1999(1999-01-12)(25 г.) 7 0 Англија Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
22 НП Раби Матондо 9 септември 2000(2000-09-09)(23 г.) 3 0 Германија Шалке 04 Шалке 04
13 НП Кифер Мур 8 август 1992(1992-08-08)(31 г.) 3 1 Англија Виган Атлетик Виган Атлетик
Фудбалската репрезентација на Велс во 2011 година.

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

  Активни репрезентативци

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Обновено на 15 октомври 2019
# Играч Период Настапи Голови
1. Крис Гантер 1982–1998 96 0
2. Невил Саутхал 1982–1998 92 0
3. Вејн Хенеси 2007– 87 0
4. Ешли Вилијамс 2007– 87 2
5. Гари Спид 1990–2004 85 7
6. Гарет Бејл 2006– 81 33
7. Крег Белами 1998–2013 78 19
8. Џо Ледли 2007– 77 4
9. Дин Сондерс 1986–2001 75 22
10. Питер Николас 1979–1991 73 2
Ијан Раш 1980–1996 28

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Обновено на 15 октомври 2019
# Играч Период Голови Процент
1 Гарет Бејл 33 81 0.41
2 Ијан Раш 28 73 0.38
3 Тревор Форд 23 38 0.61
Ајвор Олчрч 23 68 0.34
5 Дин Сондерс 22 75 0.29
6 Крег Белами 19 78 0.24
7 Роби Ерншо 16 59 0.27
Клиф Џонс 16 59 0.27
Марк Хјуз 16 72 0.22
10 Џон Чарлс 15 38 0.39

Селектори[уреди | уреди извор]

Селектор Период
Велс Воли Барнс 1954–1955
Велс Џими Марфи 1956–1964
Велс Дејв Боуен 1964–1974
Велс Рони Барџис 1965
Англија Мајк Смит 1974–1979
Велс Мајк Ингланд 1979–1987
Велс Дејвид Вилијамс 1988
Велс Тери Јорат 1988–1993
Велс Џон Тошак 1994
Англија Мајк Смит 1994–1995
Англија Боби Гулд 1995–1999
Велс Невил Саутхaл 1999
Велс Марк Хјуз 1999–2004
Велс Џон Тошак 2004–2010
Велс Брајан Флин 2010
Велс Гари Спид 2010–2011
Велс Крис Колман 2012–2017
Велс Рајан Гигс 2018–денес

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kvalifikacije za EP 1964“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 2. „Kvalifikacije za EP 1968“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 3. „Kvalifikacije za EP 1972“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 4. „Kvalifikacije za EP 1976“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 5. „Kvalifikacije za EP 1980“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 6. „Kvalifikacije za EP 1984“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 7. „Kvalifikacije za EP 1988“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 8. „Kvalifikacije za EP 1992“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 9. „Kvalifikacije za EP 1996“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 10. „Kvalifikacije za EP 2000“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 11. „Kvalifikacije za EP 2004“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 12. „Kvalifikacije za EP 2008“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 13. „Kvalifikacije za EP 2012“. UEFA.com. Посетено на 20 април 2015.
 14. „Kvalifikacije za EP 2016“. UEFA.com. Посетено на 15 октомври 2015.
 15. „Wales team profile“. UEFA.com. Посетено на 15 октомври 2015.

Надворешни всрки[уреди | уреди извор]