Џо Алан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џо Алан
AUT vs. WAL 2016-10-06 (135).jpg
Лични податоци
Роден на 14 март 1990 (1990-03-14) (33 г.)
Роден во Кармартен, Велс
Држава Велс Велс
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити Стоук Сити
Број 4
Младинска кариера
Свонзи Сити Свонзи Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2012 Свонзи Сити Свонзи Сити 130 (7)
2008Рексам Рексам 2 (1)
2012-2016 Ливерпул Ливерпул 23 (0)
2016- Стоук Сити Стоук Сити 125 (0)
Репрезентација
2008- Велс Велс 53 (2)
2012 Велика Британија Велика Британија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Џозеф Мајкл "Џо" Алан (роден на 14 март 1990) - велшки фудбалер, играч од средниот ред на Стоук Сити и на велшката фудбалска репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата кариера Алан ја започнал во екипата на Свонзи Сити, во која дошол како дете на девет годишна возраст.

Во 2008 година поминал едномесечен период на заем во Рексам.

Алан дебитира во Премиер лигата со екипата на Свонзи во сезоната 2011-2012. Тој беше еден од клучните играчи на својот тим, одигра 36 натпревари во сезоната и постигна 4 гола со кој му помогна на својот тим да заврши на солидното 11-то место во првата сезона на тимот во Премиер лигата во неговата историја.

На 10 август 2012 Џо Алан во пакет со својот менаџер (од Свонзи) Брендан Роџерс потпишал за Ливерпул за сума од 19 милиони евра.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Алан игра за повеќе младински селекции на Велс како категориите до 17, 19 и 21-на година. Своето деби за сениоркиот тим на Велс го направил против Естонија во пријателски натпревар во мај 2009-та кога влегува како резерва.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]