Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаОбединето Кралство
Датум на одржување26 јули - 11 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Мексико Мексико (1-ви)
Второ место Бразил Бразил
Трето место Јужна Кореја Јужна Кореја
Четврто местоЈапонија Јапонија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови76 (2.38 по натпревар)
Гледачи1.525.134 (47.660 по натпревар)
2008
2016


Фудбалот на Летните олимписки игри 2012 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации. Секоја репрезентација имала максимално по 18 играчи, од кои 15 морало да бидат помлади од 23 години или родени по 1 јануари 1989 година.

Првото место го освоила репрезентацијата на Мексико, второто Бразил, и третото Јужна Кореја.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Велика Британија Велика Британија 3 2 1 0 5 2 +3 7
Сенегал Сенегал 3 1 2 0 4 2 +2 5
Уругвај Уругвај 3 1 0 2 2 4 –2 3
Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати 3 0 1 2 3 6 –3 1
26 јули 2012
17:00
Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати 1-2 Уругвај Уругвај Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 51,745
Судија: Нов Зеланд Питер О'Лири
Матар гол 23' Извештај гол 42' Рамирес
гол 56' Лодеиро

26 јули 2012
20:00
Велика Британија Велика Британија 1-1 Сенегал Сенегал Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 72,176
Судија: Узбекистан Равшан Ирматов
Белами гол 20' Извештај гол 82' Конате

29 јули 2012
17:00
Сенегал Сенегал 2-0 Уругвај Уругвај Вембли, Лондон
Гледачи: 75,093
Судија: Германија Феликс Брих
Конате гол 10', гол 37' Извештај

29 јули 2012
19:45
Велика Британија Велика Британија 3-1 Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати Вембли, Лондон
Гледачи: 85,137
Судија: Мексико Роберто Гарсија
Гигс гол 16'
Синклер гол 73'
Стариџ гол 76'
Извештај гол 60' Еиса

1 август 2012
19:45
Сенегал Сенегал 1-1 Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 28,652
Судија: Норвешка Свеин Одвар Моен
Конате гол 49' Извештај гол 21' Матар

1 август 2012
19:45
Велика Британија Велика Британија 1-0 Уругвај Уругвај Милениум, Кардиф
Гледачи: 70,438
Судија: Јапонија Јуичи Нишимура
Стариџ гол 45+1' Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Мексико Мексико 3 2 1 0 3 0 +3 7
Јужна Кореја Јужна Кореја 3 1 2 0 2 1 +1 5
Габон Габон 3 0 2 1 1 3 –2 2
Швајцарија Швајцарија 3 0 1 2 2 4 –2 1
26 јули 2012
14:30
Мексико Мексико 0-0 Јужна Кореја Јужна Кореја Сент Џејмс Парк, Њукасал
Гледачи: 15,748
Судија: Тунис Слим Жедиди
Извештај

26 јули 2012
17:15
Габон Габон 1-1 Швајцарија Швајцарија Сент Џејмс парк, Њукасал
Гледачи: 15,748
Судија: Колумбија Вилмар Ролдан
Обамејанг гол 45' Извештај гол 5' (пен..) Мехмеди

29 јули 2012
14:30
Мексико Мексико 2-0 Габон Габон Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 28,171
Судија: Австралија Бен Вилијамс
Џовани гол 63', гол 90+2' (пен..) Извештај

29 јули 2012
17:15
Јужна Кореја Јужна Кореја 2-1 Швајцарија Швајцарија Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 30,114
Судија: Боливија Раул Ороско
Парк Чу-јунг гол 57'
Ким Бо-кјунг гол 64'
Извештај гол 60' Емегара

1 август 2012
17:00
Мексико Мексико 1-0 Швајцарија Швајцарија Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 50,000
Судија: Узбекистан Равшан Ирматов
Пералта гол 69' Извештај

1 август 2012
17:00
Јужна Кореја Јужна Кореја 0-0 Габон Габон Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 76,927
Судија: Чешка Павел Краловец
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Бразил Бразил 3 3 0 0 9 3 +6 9
Египет Египет 3 1 1 1 6 5 +1 4
Белорусија Белорусија 3 1 0 2 3 6 −3 3
Нов Зеланд Нов Зеланд 3 0 1 2 1 5 −4 1
26 јули 2012
19:45
Белорусија Белорусија 1-0 Нов Зеланд Нов Зеланд Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 14,457
Судија: Гамбија Бакари Гасама
Бага гол 45+1' Извештај

26 јули 2012
19:45
Бразил Бразил 3-2 Египет Египет Милениум, Кардиф
Гледачи: 26,812
Судија: Италија Џанлука Роки
Рафаел гол 16'
Дамиао гол 26'
Нејмар гол 30'
Извештај гол 52' Абутрика
гол 76' Салах

29 јули 2012
12:00
Египет Египет 1-1 Нов Зеланд Нов Зеланд Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 50,050
Судија: Англија Марк Клатенбург
Салах гол 40' Извештај гол 17' Вуд

29 јули 2012
15:00
Бразил Бразил 3-1 Белорусија Белорусија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 66,212
Судија: Јапонија Јуичи Нишимура
Пато гол 15'
Нејмар гол 65'
Оскар гол 90+3'
Извештај гол 8' Бресан

1 август 2012
14:30
Бразил Бразил 3-0 Нов Зеланд Нов Зеланд Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 25,201
Судија: Гамбија Бакари Гасама
Данило гол 23'
Дамиао гол 29'
Сандро гол 52'
Извештај

1 август 2012
14:30
Египет Египет 3-1 Белорусија Белорусија Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 8,732
Судија: Мексико Роберто Гарсија
Салах гол 56'
Мохсен гол 73'
Абутрика гол 79'
Извештај гол 87' Варанков

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Јапонија Јапонија 3 2 1 0 2 0 +2 7
Хондурас Хондурас 3 1 2 0 3 2 +1 5
Мароко Мароко 3 0 2 1 2 3 −1 2
Шпанија Шпанија 3 0 1 2 0 2 −2 1
26 јули 2012
12:00
Хондурас Хондурас 2-2 Мароко Мароко Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 23,421
Судија: Чешка Павел Краловец
Бенгтсон гол 56', гол 65' (пен..) Извештај гол 39' Барада
гол 67' Лабјад

26 јули 2012
14:45
Шпанија Шпанија 0-1 Јапонија Јапонија Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 37,726
Судија: САД Марк Гајгер
Извештај гол 34' Отсу

29 јули 2012
17:00
Јапонија Јапонија 1-0 Мароко Мароко Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 24,936
Судија: Норвешка Свеин Одвар Моен
Нагаи гол 84' Извештај

29 јули 2012
19:45
Шпанија Шпанија 0-1 Хондурас Хондурас Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 26,523
Судија: Венецуела Хуан Сото
Извештај гол 7' Бенгтсон

1 август 2012
17:00
Јапонија Јапонија 0-0 Хондурас Хондурас Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 25,862
Судија: Тунис Слим Жедиди
Извештај

1 август 2012
17:00
Шпанија Шпанија 0-0 Мароко Мароко Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 35,973
Судија: Австралија Бен Вилијамс
Извештај

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Злато
                           
  A1  Велика Британија Велика Британија 1 (4)  
B2  Јужна Кореја Јужна Кореја (п) 1 (5)  
  B2  Јужна Кореја Јужна Кореја 0  
  C1  Бразил Бразил 3  
C1  Бразил Бразил 3
  D2  Хондурас Хондурас 2  
    C1  Бразил Бразил 1
  B1  Мексико Мексико 2
  B1  Мексико Мексико (прод.) 4  
A2  Сенегал Сенегал 2  
  B1  Мексико Мексико 3 Бронза
  D1  Јапонија Јапонија 1  
D1  Јапонија Јапонија 3 B2  Јужна Кореја Јужна Кореја 2
  C2  Египет Египет 0   D1  Јапонија Јапонија 0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

4 август 2012
12:00
Јапонија Јапонија 3-0 Египет Египет Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 70,772
Судија: САД Марк Гајгер
Нагаи гол 14'
Јошида гол 78'
Отсу гол 83'
Извештај

4 август 2012
14:30
Мексико Мексико 4-2 (прод.) Сенегал Сенегал Вембли, Лондон
Гледачи: 81,855
Судија: Велика Британија Марк Клатенбург
Енрикес гол 10'
Акино гол 62'
Џовани гол 98'
Ерера гол 109'
Извештај гол 69' Конате
гол 76' Балде

4 август 2012
17:00
Бразил Бразил 3-2 Хондурас Хондурас Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 42,166
Судија: Германија Феликс Брих
Дамиао гол 38', гол 60'
Нејмар гол 50' (пен..)
Извештај гол 12' Мартинес
гол 48' Еспиноса

4 август 2012
19:30
Велика Британија Велика Британија 1-1 (прод.)
(4 – 5 пен.)
Јужна Кореја Јужна Кореја Милениум, Кардиф
Гледачи: 70,171
Судија: Колумбија Вилмар Ролдан
Рамзи гол 36' (пен..) Извештај гол 29' Жи Донг-вон
  Пенали  
Рамзи
Клеверли
Доусон
Гигс
Стариџ (saved)
4 – 5 Ко Ја-чол
Баек Сунг-донг
Хванг Сеок-хо
Парк Јонг-во
Ки Сунг-јуенг

Полуфинале[уреди | уреди извор]

7 август 2012
17:00
Мексико Мексико 3-1 Јапонија Јапонија Вембли, Лондон
Гледачи: 82,372
Судија: Италија Џанлука Роки
Фабијан гол 31'
Пералта гол 65'
Кортес гол 90+3'
Извештај гол 12' Отсу

7 август 2012
19:45
Јужна Кореја Јужна Кореја 0-3 Бразил Бразил Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 69,389
Судија: Чешка Павел Краловец
Извештај гол 38' Ромуло
гол 57', гол 64' Дамиао

Бронза[уреди | уреди извор]

10 август 2012
19:45
Јужна Кореја Јужна Кореја 2-0 Јапонија Јапонија Милениум, Кардиф
Гледачи: 56,393
Судија: Узбекистан Равшан Ирматов
Парк Чу-јунг гол 38'
Ко Ја-чол гол 57'
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

11 август 2012
15:00
Бразил Бразил 1-2 Мексико Мексико Вембли, Лондон
Гледачи: 86,162
Судија: Велика Британија Марк Клатенбург
Хулк гол 90+1' Извештај гол 1', гол 75' Пералта
Бразил
Мексико
Бразил Бразил:
GK 1 Габриел
RB 2 Рафаел заменет 85'
CB 3 Тијаго Силва
CB 4 Жуан Жезус
LB 6 Марсело добил жолт картон во 42-рата минута 42'
RM 10 Оскар
CM 8 Ромуло
CM 5 Сандро заменет 71'
LM 15 Алекс Сандро заменет 32'
CF 9 Леандро Дамиао
CF 11 Нејмар
Замени:
CF 12 Хулк влегол во игра 32'
CF 17 Пато влегол во игра 71'
MF 7 Лукас Моура влегол во игра 85'
Селектор:
Бразил Мано Менезес
Мексико Мексико:
GK 1 Хосе Корона
RB 2 Исраел Хименес добил жолт картон во 58-мата минута 58' заменет 81'
CB 4 Ирам Миер
CB 13 Диего Рејес добил жолт картон во 46-тата минута 46'
LB 5 Дарвин Чавес
DM 3 Карлос Салсидо
CM 14 Хорге Енрикес
CM 11 Хавиер Акино заменет 57'
RF 6 Ектор Ерера
CF 8 Марко Фабијан
LF 9 Орибе Пералта заменет 86'
Замени:
DF 16 Мигел Понсе влегол во игра 57'
DF 15 Нестор Видрио добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 81'
FW 12 Раул Хименес влегол во игра 86'
Селектор:
Мексико Луис Тена

Табела[уреди | уреди извор]

'

Rank Team Pld W D L GF GA GD Pts
1  Мексико (MEX) 6 5 1 0 12 4 +8 16
2  Бразил (BRA) 6 5 0 1 16 7 +9 15
3  Јужна Кореја (KOR) 6 2 3 1 5 5 0 9
4  Јапонија (JPN) 6 3 1 2 6 5 +1 10
5  Велика Британија (GBR) 4 2 2 0 6 3 +3 8
6  Сенегал (SEN) 4 1 2 1 6 6 0 5
7  Хондурас (HON) 4 1 2 1 5 5 0 5
8  Египет (EGY) 4 1 1 2 6 8 −2 4
9  Уругвај (URU) 3 1 0 2 2 4 −2 3
10  Белорусија (BLR) 3 1 0 2 3 6 −3 3
11  Мароко (MAR) 3 0 2 1 2 3 −1 2
12  Габон (GAB) 3 0 2 1 1 3 −2 2
13  Швајцарија (SUI) 3 0 1 2 2 4 −2 1
14  Шпанија (ESP) 3 0 1 2 0 2 −2 1
15  ОАЕ (UAE) 3 0 1 2 3 6 −3 1
16  Нов Зеланд (NZL) 3 0 1 2 1 5 −4 1

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

6 голови
5 голови
4 голови
3 голови

2 голови

1 гол

Надворешни врски[уреди | уреди извор]