Дејвид Вон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велс Дејвид Вон
David Vaughan 2016.jpg
Лични податоци
Роден на 18 февруари 1983 (1983-02-18) (36 г.)
Роден во Абергеле, Велс
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Нотингем Форест Нотингем Форест
Број 24
Младинска кариера
Кру Александра Кру Александра
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2007 Кру Александра Кру Александра 185 (18)
2007-2008 Реал Сосиедад Реал Сосиедад 9 (1)
2008-2011 Блекпул Блекпул 105 (4)
2011-2014 Сандерленд Сандерленд 49 (3)
2014- Нотингем Форест Нотингем Форест 81 (1)
Репрезентација
2003-2016 Велс Велс 42 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јануари 2012

Дејвид Овен Вон (роден на 18 февруари 1983) е велшки фудбалер, играч од средниот ред на Нотингем Форест.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]