ФК Кардиф Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кардиф Сити
Целосно имеCardiff City Football Club
ПрекарСините птици
Основан1899 (како Риверсајд А.Ф.К.)
СтадионКардиф Сити Стадион
Кардиф, Велс
Капацитет33,280
СопственикМалезија Винсент Тан
ПретседателМехмет Далман
МенаџерАнглија Нил Ворнок
ЛигаЧемпионшип Чемпионшип
2018-2019Премиер лига, 18. место (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Кардиф Сити фудбал клуб или ФК Кардиф Сити е професионален Фудбалски клуб со седиште во Кардиф, Велс. Клубот се натпреварува во англискиот фудбалски систем и моментално игра во Чемпионшип. Тие се најдобро поддржан фудбалски клуб во Велс, со просечна посетеност од 22.139 на нивните домашни натпревари во сезоната 2011-2012.

Својте домашни натпревари тие ги играат на нивниот дом Стадион на Кардиф Сити, каде се преселиле во 2009 година по 99 години играње на Нинијан парк.

Историја[уреди | уреди извор]

Кардиф Сити е основан во 1899 година и е единствениот не-англиски клуб кој успеал да освои било кој од трите главни Англиски натпреварувања. Тие го освоиле ФА Купот во 1927 година, во текот на една деценија, кога тие биле еден од најсилните тимови во Англиската лига, завршувајќи на второ место во сезоната 1923-1924 и, исто така, играле во уште едно финале на ФА Купот во кое загубиле со 1-0 од Шефилд Јунајтед во 1925. Тие исто така биле редовни победници на Велшкото првенство, како и победници на купот во сезоната 1966-1967 со што стекнале право за учество во Купот на победниците на Куповите, достигнувајќи до полуфиналето во сезоната 1967-1968. Тие играле во старата Прва Дивизија во периодите од 1921-1929, 1952-1957 и 1960-1962.

Во 1986 година, тие испаднале во Четвртата дивизија, и во текот на следните 14 години останале близу зоната за испаѓање од лигата трипати. Во 1996 година тие биле трети од назад во лигата и за малку избегнале испаѓање. Сепак, со победа во плејофот Втората дивизија во 2003 година тие обезбедиле промоција во Првата дивизија; Во сезоната 2008-09 тие не успеале да се пласираат во баражите за Премиер лигата, само заради помалиот број на постигнати голови од Престон во последниот ден од сезоната. Меѓутоа, во сезоната 2009-10 тие успеале да обезбедат место во плејофот за Премиерлигата. Во полуфиналето тие одиграле со вкупен резултат 3-3 по двата натпревари против Лестер Сити, пред да издвојуаат победа со 4-3 на пенали. Во финалето тие биле поразени со 3-2 од тимот на Блекпул на Вембли иако имале водство во резултатот на двапати. Следната сезона тимот го освои четвртото место на табелата повторно, но ја завршиле сезоната со пораз од 3-0 на вкупен резултат од Рединг во плеј-оф полуфиналето. Менаџер Дејв Џонс наскоро се разделил со клубот, и бил заменет од страна на Mалки Меки.

Генерално, Кардиф Сити одиграле 15 сезони во Англиската Топ фудбалска дивизија и се нагоѓаат на 39. место на најуспешните клубови во англиската фудбалски лига врз основа на бодовите освоени за време на периодот кога се натпреварувале во највисоката лига по ранг во Англија.

Во 2012 година, Кардиф Сити е ребрендиран од страна на новите малезијски сопственици на клубот, Винсент Тан и Чан Тјенги. Во ова се вклучени промена на домашните бои на клубот и амблемот, иако нивниот прекар, Bluebirds, останал ист. Алан Витли од одборот на директори, изјавил дека: "ребрендирањето е дизајн кој ќе му помогне на клубот да ги прошири своите апетити." Мнозинството од навивачите биле против измените, но сепак тие биле лесно прифатени.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Од 17 август 2017 година.


Бр. Позиција Играч
1 Северна Ирска ГМ Нил Етериџ
2 Англија ОД Ли Пелтијер
3 Англија ОД Џо Бенет
4 Англија ОД Шон Морисон (капитен)
5 Габон ОД Бруно Екуеле Манга
6 Велс ОД Џез Ричардс
7 Англија СР Гари Артер
8 Англија СР Џо Ралс
9 Англија НП Дени Ворд
10 Данска НП Кенет Зохоре
11 Англија СР Кадим Харис
13 Ирска СР Ентони Пилкингтон
14 Брег на Слоновата Коска ОД Сол Бамба
15 Англија ОД Грег Халфорд
16 Англија ОД Метју Коноли
17 Исланд СР Арон Гунарсон
Бр. Позиција Играч
18 Шкотска ОД Калум Петерсон
19 Англија СР Натаниел Мендез-Ланг
20 Франција СР Лоик Дамур
21 Англија СР Крег Нун
22 Англија СР Стјуарт О'Киф
23 Шкотска СР Мати Кенеди
24 Велс ОД Деклан Џон
25 Филипини ГМ Нил Етериџ
26 Бенин НП Фредерик Гунонгбе
27 Англија НП Ибрахим Меите
28 Ирска ГМ Брајан Марфи
30 Англија НП Омар Богл
31 Велс СР Марк Харис
33 Канада СР Џуниор Хојлет
34 Велс ОД Камерон Кокс
37 Англија НП Рис Хили

Титули[уреди | уреди извор]

Прва Дивизија на Англија (денешна Премиер лига)

  • вицешампиони (1)  : 1923–24

Втора Дивизија на Англија

  • вицешампиони (3): 1920–21, 1951–52, 1960–61

ФА Куп

  • шампиони (1) : 1927
  • вицешампиони (2): 1925, 2008

Лига куп

  • вицешампиони (1) : 2012

Черити Шилд

  • шампиони (1) : 1927

Куп на Велс

  • шампиони (22) : 1912, 1920, 1922, 1923, 1927, 1928, 1930, 1956, 1959, 1964, 1965, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1976, 1988, 1992, 1993

ФАВ Премиер Куп

  • шампиони (1) : 2002

Надворешни врски[уреди | уреди извор]