Ентони Пилкингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ентони Пилкингтон
Anthony Pilkington
AnthonyPilkington Norwich.jpg
Лични податоци
Роден на 6 јуни 1988 (1988-06-06) (34 г.)
Роден во Блекбурн, Англија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Норич
Број 12
Младинска кариера
Престон
Манчестер Јунајтед
Блекбурн Роверс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2007 Атертон Колерис ? (?)
2006–2009 Стокпорт Каунти 80 (17)
2009–2011 Хадерсфилд 92 (19)
2011– Норич 31 (8)
Репрезентација
2006-2007 Република Ирска 21 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Ентони Нил Џејмс Пилкингтон (роден на 6 јуни 1988) — ирски фудбалер кој игра за Норич Сити, обично како напаѓач или како крилен играч за врска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]