ФК Норич Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Норич Сити
Целосно имеФудбалски клуб Норич Сити
ДржаваАнглија Англија
ПрекарКанаринците
Основанјуни 17, 1902; пред 121 година (1902-06-17)
СтадионКероу Роуд
Норич, Англија
Капацитет27,906
ПретседателДела Смит
Мајкл Вин-Џонс
МенаџерГерманија Даниел Фарке
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Чемпионшип лига, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Норич Сити е англиски професионален фудбалски клуб со седиште во Норич, Норфолк. Во сезоната 2011-12, Норич Сити повторно играа во Премиер лигата по шест-годишно отсуство, откако завршија како вицешампиони во Чемпионшип лигата во сезоната 2010-11 во англискиот фудбал и освоија директна промоција.

Клубот бил основан во 1902.. Тие својата прва промоција ја освоија во Првата Дивизија во 1972 година, и имаат играно вкупно 21 сезона во елитниот фудбал, со најдолг континуиран период од девет сезони по ред. Норич го имаат освоено Лига купот двапати, во 1962. и 1985.. Тие беа основачки членови на Премиер Лигата во 1992-1993, и завршија на третото место во истата сезона. Тие играа во својте први три сезони во новоформираната лига, а еднаш достигнаа и до 3-тиот круг на УЕФА купот. Во сезоната 2004-05 тимот се враќа за една сезона во Премиер лигата.

Од 1935., Норич ги игра својте домашни натпревари на стадионот Кероу Роуд и имаат долгогодишни и жестоки соперништва со соседите од Источна Англија, Ипсвич Таун, со кои тие го играат Источно Англиското дерби, досега одиграно 138 пати. Песната на навивачите "On The Ball, City" се смета дека е една од најстарите фудбалски песни во светот.

Моментални играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Англија ГМ Џон Руди
2 Шкотска ОД Расел Мартин
3 Англија ОД Адам Друри
4 Англија СР Бредли Џонсон
5 Велс НП Стив Морисон
7 Велс СР Ендрју Крофтс
8 Англија НП Џејмс Вон
9 Англија НП Грант Холт (к)
10 Канада НП Симеон Џексон
11 Англија СР Ендрју Срман
12 Ирска СР Ентони Пилкингтон
13 Англија ГМ Деклан Руд
14 Ирска СР Вес Хулахан
15 Англија СР Дејвид Фокс
Бр. Позиција Играч
16 Англија НП Крис Мартин
17 Англија СР Елиот Бенет
18 Англија СР Кори Смит
19 Шкотска СР Сајмон Лапин
20 Англија ОД Леон Барнет
22 Англија ОД Елиот Ворд
23 Ирска ОД Марк Тирни
24 Англија СР Џони Хоусон
26 Шпанија ОД Даниел Ајала
27 Норвешка СР Александар Тети
28 Англија ОД Џорџ Франкам
31 Англија ГМ Џед Стир
33 Англија ОД Рајан Бенет

Надворешни врски[уреди | уреди извор]